המקרים בהם תזדקק לעו"ד פלילי מנוסה ומקצועי

שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

האסוציאציה אשר לרוב נקשרת למילה "עבריין" או "פשע" או היא אלימות, מעשה אלים כלשהו כמו גניבה, אונס, רצח – אדם בעל אופי אלים שביצע מעשה אלים כלשהו אשר האדם זקוק לעו"ד פלילי. בהרבה מקרים הדבר נכון, אך יש תחום מאוד מסויים של משפט פלילי בו כל האסוציאציות הקשות והאלימות הללו מאבדות מנכונותן – וזהו תחום עבירות הצווארון הלבן. עבירות כאלו מעלות אסוציאציות שונות, כמו אנשי עסקים בחליפות, עסקאות שנסגרות בלחיצות ידיים הדדיות, סיגרים יוקרתיים למיניהם – אמנם אלו הן קלישאות ברורות, אבל יש להן סיבה – פשעי צווארון לבן שונים במהותם מהפשעים "האלימים" האחרים.

עבירות צווארון לבן

הסוציולוג אדווין סטרלנד פירסם בשנת 1949 ספר בשם "עבירות צווארון לבן" בו ניסה לבדוק את אפיון העבריינים, ובדרך גם טבע את המונח "עבירות צווארון לבן" בעצמו. במסקנות מחקרו הגדיר את העבירות הללו כעבירות שנעשות על ידי אנשים אשר באים מהמעמד הגבוה ואשר זוכים למעמד וכבוד במהלך עבודתם. במהלך שנים רבות עו"ד פלילים ותחום המשפט הסתמכו על ההגדרות הללו, אך מאז אותן שנים, תחום הפלילים עבר שינויים רבים וכיום אין בספרות העולמית הגדרה מוסכמת אחת לגבי המונח עבירת צווארון לבן.

עבירות משמעותיות של בעלי מקצועות חופשיים

האדם אשר מבצע אותו יכול להיות בעמדת כוח או שלא, הוא יכול להתבצע על ידי חברה או על ידי אדם פרטי, וזה יכול להיות לשם השגת כסף או דווקא לשם השגת כוח בלבד – אין הגדרה ברורה אחת וממצה. בכל זאת, ניתן לומר כי אלה הן עבירות פליליות הקשורות בלקיחת כספים ממקום העבודה בו האדם עובד ומבצע את העבירה, בין אם הדבר נעשה בצורה ישירה כמו גניבה או מעילה, ובין אדם הדבר נעשה בצורה עקיפה באמצעות העברות שוחד, סחר במניות לפי מידע פנימי ועוד. גם עבירות מחשב, עבירות משמעותיות של בעלי מקצועות חופשיים ועבירות אחרות שאינן כוללות מעשי אלימות – גם כל אלה יכולים להיות תחת ההגדרה של "עבירות צווארון לבן".

עו"ד פלילי ותיק ומנוסה שיגן עליך

מאחר שלפשעים הללו אין אופי "פלילי" או "עברייני" מובהק, לעיתים רבות האדם שמבצע אותן לא מודע לכל ההשלכות הפליליות הקיימות וחושב שזוהי "עסקה קטנה" או "הסכמה בין שותפים" – כשבפועל, ישנן השלכות משפטיות רחבות ואף עונשים חמורים. עו"ד פלילי מנוסה ומקצועי יהיה בקיא בכל המרכיבים הקטנים של המשפט הפלילי לכן, אם נקלעת למצב בו אתה מואשם בעבירות צווארון לבן עלייך לוודא כי עו"ד פלילי המתמחה בעבירות מסוג זה יגן עלייך וילווה אותך בהליך המשפטי. עו"ד פלילי כזה יכולה להיות עו"ד סיוון כהן, אשר מתמחה בתחומם הפלילי, תעבורה ומנהלי.

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו