7 שנים לתבוע: מעל ל-2 מיליארד שקל בעשור מפיצויי רשלנות רפואית

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מעל ל-2 מיליארד שקל שולמו בעשור האחרון לאלו שתבעו על רשלנות רפואית בישראל – וזאת כשרק אחוזים בודדים מהנפגעים בוחרים לתבוע. חלון הזמן לתביעה הוא של  7 שנים מיום הפגיעה – בראש הטבלה תביעות בתחום ההיריון והלידה

בעשור האחרון עלה מספר התביעות בגין רשלנות רפואית ב-30 אחוז והפיצויים שנפסקו לטובת הנפגעים יותר מהוכפלו. מאז 2005, שולמו יותר מ-2 מיליארד שקל לאלו שתבעו – סכום גבוה לכל הדעות, שמושפע בין היתר מהעובדה שהחוק הרחיב את התחומים בהם ניתן לתבוע על רשלנות רפואית – הציבור הישראלי מתחיל להיות מודע ולנצל את זכותו לתבוע ולקבל פיצוי כספי.

התחום בו נרשמו מספר התביעות הגדול ביותר הוא הריון ולידה – שם גובה הפיצוי הממוצע עומד על 1.4 מיליון שקלים לתביעה, והממוצע בשאר התחומים עומד על כחצי מיליון לתביעה. עורכי דין המתמחים בתחום מצביעים על כך שהציבור הישראלי הופך מודע יותר ויותר לתופעה ומדגישים כי סכומי הפיצוי על רשלנות רפואית גבוהים מאוד, ועל אף שלא ניתן לתקן בדרך כלל את העוול הרפואי, הכסף יכול לעזור למשפחות של אלו שנפגעו.

רק 6% מהנפגעים בוחרים לתבוע

רשלנות רפואית היא כל מצב בו התוצאה שהתקבלה מפרוצדורה רפואית אינה כפי שהמטופל ציפה, כפי שהובטח לו או כמובן אם היתה החמרה במצב. רבים לא יודעים, אבל גם טיפולים אסתטיים הם עילה לתביעה של רשלנות רפואית – זהו תחום שיש בו הרבה פעמים חוסר שביעות רצון מהתוצאות והבטחות שווא, וצריך לדעת שיש  אפשרות לתבוע ולקבל פיצוי גם במקרים אלו.

בתי החולים והמרפאות מנסים כמובן בכל דרך להימנע ממצב של תביעה בגין רשלנות רפואית, בין היתר בגלל הנזק התדמיתי הכרוך בכך וכמובן בגלל המיליונים שחברות הביטוח שלהם יצטרכו לשלם למטופלים. הם מעמידים סוללות של עורכי דין כדי להתמודד עם אלו הרוצים לתבוע ונראה שזה מצליח להם: מחקרים שנעשו מעידים כי רק 6% מאלו שנחשפו לרשלנות רפואית בוחרים לתבוע.

כל מי שמרגיש שנגרם לו נזק בעקבות הליך רפואי שעבר – יכול להימצא מתאים לתביעת רשלנות.
לבדיקת זכאותכם לפיצוי בגין רשלנות רפואית אנא בחרו את טווח הגילאים שלכם:

הפיצויים מגיעים למיליוני שקלים

מי שמנוסה בתביעות מסוג זה טוען כי אסור לוותר לחברות הביטוח של המרפאות ובתי החולים, משום שעל אף החשש, ייצוג על ידי עורך דין מקצועי בתחום יכול להביא לתוצאות טובות הרבה יותר מאשר התמודדות בדלתיים סגורות מול גופים כל כך גדולים. הם אף מסבירים, כי לבתי החולים יש אינטרס ברור להשאיר את העניין בשקט – אבל מי שנפגע, ראוי שיוכל להתמודד לפחות עם ההשלכות הכלכליות של הפגיעה. מדובר על פיצויים שיכולים להגיע למיליוני שקלים וחשוב למצות את הזכויות בחוק.

בישראל ניתן לתבוע בגין רשלנות רפואית גם 7 שנים לאחר הפגיעה, ולכן אלו המרגישים כי ייתכן שנפגעו מטיפול לקוי, צריכים לוודא שהם עומדים בחלון זמן זה ולפעול במהירות האפשרית.

"הסיכוי היחיד להגיע לאיכות חיים סבירה"

כל אחד מאיתנו עלול ליפול קורבן לרשלנות רפואית בלא מעט רגעים בחיים – החל בהריון ולידה, ועד אבחון מאוחר או שגוי של מחלות קשות, וניתוחים או טיפולים רפואיים שמסתיימים בתוצאה לא טובה – ואפילו במוות. אך זהו תחום סבוך ביותר, שכן הוא דורש ידע רפואי ומשפטי רב – ואילו רוב האנשים שלא עוסקים בכך באופן יומיומי, נעדרים את הידע הזה.

בישראל של היום, במקרים רבים, הסיכוי היחיד של נפגע בגין רשלנות רפואית ושל בני משפחתו להגיע לאיכות חיים סבירה הוא להצליח בתביעה, אחרת – הם ייאלצו להתמודד עם ההוצאות הרבות בגין המצב הרפואי באמצעות דמי ביטוח לאומי בלבד, עד סוף ימיהם.

כאמור, לרוב ניתן לתבוע עד 7 שנים לאחר האירוע, אך קיימים חריגים – קטין, למשל, יוכל להגיש תביעה עד שיגיע לגיל 25. לכן, ברגע שעולה החשד, וסמוך ככל האפשר למועד האירוע, חשוב לפנות לעו”ד מומחה – במטרה  לקבל ייעוץ ראשוני ומיידי, וכן למנוע טעויות קריטיות בניהול התיק שישפיעו על התוצאה הסופית – כמו אובדן של מסמכים חשובים לתביעה.

לא תובעים את הרופא – אלא את חברת הביטוח שלו

חשוב לדעת כי התביעה אינה נגד הרופא המטפל, אלא נגד חברת הביטוח שלו. רבים מהישראלים חוששים לתבוע כדי לא לפגוע ברופא שנוצר עימו קשר אישי – אך הרופאים מבוטחים בחברות הביטוח הגדולות במיוחד בשביל מצבים כאלו, והם צריכים לשאת בהשלכות של טיפול לא ראוי. רפואה אמנם אינה מדע מדויק, אך לעיתים יהירות של רופא או מצבי לחץ קיצוניים שיש לא מעט בחדרי המיון בישראל – מביאים את הרופאים לבצע טעויות שלעיתים הן הרות גורל.

בנוסף, חשוב לדעת שעורכי הדין המייצגים את התובעים לא גובים בדרך כלל שכר טרחה, אלא רק אחוזים שנגבים מגובה הפיצוי שיתקבל אם התביעה הצליחה.

לבדיקת זכאותכם לפיצוי בגין רשלנות רפואית אנא בחרו את טווח הגילאים שלכם:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן