גירושין של אנשי הייטק, מה צריך לדעת לפני תחילת התהליך?

שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

נוסף על מגוון הבעיות עימן צריכים בני הזוג להתמודד בעת תהליך גירושין צריכים עובדי ההיטק להתמודד עם בעיות נוספות שיש לישב.

עובדי ההייטק נהנים מיתרונות רבים- משכורותיהן גבוהות, ההפרשות הסוציאליות שלהם יפות, לפעמים הם מקבלים בונוסים, יש להם סיכויי לאקזיט ועוד, אך יחד עם היתרונות יש גם חסרונות- עובדי ההייטק נמצאים בעבודה במשך שעות רבות ומגוונות, נמצאים בשוק שאינו יציב, רווי שינויים טכנולוגיים ושייך בעיקר לצעירים כאשר לאחר מכן- בעת הפרישה קשה למצוא עבודה חדשה ועוד. כל אלו עשויים להשפיע לרעה על הנישואין ולגרום למתחים ומחלוקות.

כמו כן, ניתן למצוא בענף ההייטק הרבה עובדים שמחזיקים בממון ונכסים שלא ניתן לשער את ערכם – נכסים אלו עשויים להיות קניין רוחני, מניות, מוניטין, אופציות ועוד. כאשר שני בני הזוג הינם עובדי הייטק או כאשר אחד מהם עובד הייטק קשה לחלק את הנכסים באופן שווה וזוגות רבים שפונים אל בית המשפט נכנסים לתהליך ארוך אשר פוגע בהליך הגירושין, פוגע בהם ובילדים.

כאשר אין הסכם ממון מהווים הנכסים שצברו בני הזוג במהלך הליך גירושין רכוש משותף. רכוש זה צריך להתחלק באופן שווה. הרכוש כולל: נכסים, ירושות, מתנות וכו' שצבר אחד מהשניים לפני הנישואין או בתם הנישואין- אם הרכוש נצבר במהלך הנישואין אך לא שותף עם הצד השני הוא לא יהיה משותף.

תהליך גישור – נישואין – מאפיינים לאיש ההיטק

ישנם כמה תחומים אשר מאפיינים את גירושי אנשי ההייטק ומעוררים מחלוקות.

התחום הראשון הינו המוניטין. קשה מאוד להעריך מוניטין של בן הזוג או של שניהם או להעריך מוניטין של עסק בתור נכס של קריירה שכן מדובר על קניין רוחני אשר כולל את איכויותיו של האדם בתחום העיסוק, את שמו הטוב, את ניסיונו, השכלתו, השתכרותו ועוד. כדי לחשב את המוניטין יש להיעזר באנשי מקצוע, לאחר ההערכה יש לחלק את הסכום המוערך. אופציה אחרת היא לחלק את הסכום בתאם להשקעה העיקרית ולהתחשב בזמן בו בוצעה ההשקעה- במידה ואחד מבני הזוג השקיע במהלך הנישואין יהיה בן זוגו זכאי לחלק מהסכום.

התחום השני הינו האופציות, הרבה עובדים בהייטק נהנים מפיצויים. במקרים בהם בוצעה הערכה של השווי של האופציות מתחילת הנישואין ועד לגירושין עלול בעל האופציות להפסיד. ניתן לפתור את הדבר על ידי השארת האופציות כמו שהן וקביעה כי אחרי מימושן יחולק ערכן באופן שווה. ניתן לפתור את נושא האופציות בדרכים נוספות.

התחום השלישי הינו שווי חברת הסטארט אפ – עניין זה מייחד בני זוג בהם אחד מהשניים הקים חברה. חלוקה זו מסובכת. עניין נוסף הינו שווי החברה לפני מימושה- במצב זה קשה להעריך את ערכה. כדי לבצע את ההערכה יש לפנות אל אדם שמתמחה בתחום הייטק ובתחום הטכנולוגי של החברה, באמצעותו יהיה ניתן לקבוע את ערכה של החברה לפי הערכה עתידית של מצבו של השוק, המוצר וכו'. לאחר ההערכה אפשר לחשב את היחס של הנישואין מזמן הקמת החברה, החלק היחסי הינו חלק משותף שיתחלק באופן שווה בין בני הזוג.

ניתן לבצע את החלוקה על ידי רישום של חלק מהמניות על שמו של בן הזוג השני, הבעיה בכך היא שבן הזוג עשוי לאבד את שליטתו על המניות ומקבל המניות עשוי להיות חסר ידע ולקבל החלטות שגויות. כמו כן, יש מקרים בהם עלולה החלוקה לגרום לבן הזוג המקבל לבצע סחיטה בתור נקמה ולפגוע בחברה. חשוב לדעת כי לא תמיד ניתן לרשום את המניות ולתת אותן לצד השני, הדבר תלוי בתקנון החברה ועוד.

התחום הרביעי הינו הזכויות הסוציאליות והפנסיוניות – לפי ההלכה הזכויות הפנסיוניות והסוציאליות הינן נכס משותף. ניתן לחלק את הנכסים באופן שלא פוגע בזכויות. לשם כך יש להיעזר באיש מקצוע אשר יחשב את הזכויות ולקזז את השווי על ידי בן הזוג השני.

תחום חמישי הינו המזונות של הילדים והמזונות של אשת ההיטק– בית המשפט קבע את המינימום שיש לשלם עבור מזונות ילדים, המינימום הינו 1250 שקלים לחודש בטרם הוצאות מדור, הוצאות רפואיות שדרושות לפעמים, הוצאות לימודים ועוד. במרבית המקרים יקבע בית המשפט את הסכום בהתאם למשכורת של האב ובהתאם לשווי נכסיו במהלך הגירושין.

המזונות של אשת ההייטק – "מזונות אשה" ניתנים על ידי בן הזוג אשר חייב לשמור על רמת החיים אליה הורגלה האישה, כל זאת במידה והם לא מתגרשים והבעל לא נתן גט.

במידה והאישה לא עובדת או במידה והבעל הוא המפרנס העיקרי תנסה האישה להשיג את הסכום הגבוה ביותר ולקבלו במשך זמן ממושך, הבעל לעומת זאת ישאף לצמצם את התקופה והסכומים. כאשר מדובר על אנשי הייטק אשר נהנים מרמת חיים גבוהה, עשויה האישה לנסות להשהות את הגט, במקרה זה ינסה הבעל להשיג ראיות אשר יוכיחו כי האישה מורדת וכי יש לזרז את מתן הגט.

איך ניתן להקל על המצב הבעייתי?

אין ספק כי תהליך הגירושין אינו פשוט לאף אחד- גם כאשר מדובר על אנשי הייטק וגם כאשר לא מדובר על אנשי הייטק, אך אנשי ההייטק צריכים להתמודד עם תחומים נוספים אשר מייחדים את הענף. בני הזוג אשר עובדים בהייטק צריכים לאתר, לקבוע, לחלק את הנכסים  ולהתחשב במאפיינים האישיים שלהם וקשה למצוא פיתרונות. כל התחומים הללו עלולים להקשות על תהליך הגירושין, לפגוע בשני הצדדים ולהזיק לילדים וכדי למזער נזקים מומלץ לפנות אל מגשר מקצועי ובעל ניסיון אשר סייע למגוון בני זוג שעוסקים בתחום ההייטק. באמצעות מגשר איכותי יהיה ניתן לקצר את התהליך, לשמור על היחסים ככל אשר ניתן ולחסוך זמן וכספים.

 

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו