עו"ד בועז אלקלעי: "מעל ל-150 אלף תאונות בשנה ועדיין רבים אינם תובעים לפיצויים"

בישראל יש כל שנה מעל ל-150 אלף תאונות דרכים עם נפגעים, אבל רבים כלל לא יודעים שעומדת בפניהם האפשרות לקבל פיצוי בסכומים גבוהים. כך תדעו אם כדאי להגיש תביעה, ואיך להגדיל ככל האפשר את הפיצויים שיתקבלו
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

כ', בת 71 המתגוררת במרכז, היתה מעורבת בתאונת דרכים. היא ניגשה מיד להיבדק בבית חולים, אך לטענת הרופאים, מצבה הבריאותי היה תקין. חודש וחצי לאחר התאונה, התמוטטה כ' בביתה, בגלל שטף דם בראשה, ועברה ניתוח.

"בישראל מתרחשות מאות אלפי תאונות דרכים מדי שנה, מהן יותר מ-150 אלף תאונות עם נפגעים", אומר עו"ד בועז אלקלעי, בעל משרד עו"ד העוסק בתחום הנזיקין. "כל תאונת דרכים שגורמת נזק גופני מזכה בפיצוי כספי, אבל רבים כלל לא יודעים זאת. גם מי שכן שמע על כך ומנסה לתבוע לבד, נדחה לעתים קרובות, הפסד שיכול להיות יקר מאוד".

עו"ד אלקלעי שייצג את כ' מספר כי "הצלחנו להוכיח קשר סיבתי בין התאונה לבין הדימום בראשה והנזק שנגרם לה, והיא קיבלה פיצוי של יותר ממיליון שקל".

רוכב אופניים שנפגע זכאי גם הוא לפיצוי

עו"ד אלקלעי, העוסק בתחום זה 16 שנה ומאחוריו מאות תיקים, מדגיש כי גם אם אינכם בטוחים כי התאונה בה נפגעתם היא תאונת דרכים, חשוב מאוד לבדוק. "כל תאונה שמעורב בה כלי רכב, היא לפי ההגדרה תאונת דרכים ולא משנה מי אשם בתאונה. גם אם החלפתם צמיג ונחבלתם, ניתזו עליכם מים רותחים מהרדיאטור, סגרתם את הדלת בחוזקה על היד או החלקתם ביציאה מהרכב, זו תאונת דרכים ומגיע לכם פיצוי על כך".

מה עם כלי רכב דו גלגליים?

"גם מי שנפגע מקטנוע או אופנוע זכאי לפיצוי וכמובן מי שרוכב עליהם. היה לנו מקרה מצער של רווק בן 35 שמת בתאונת אופנוע ומשפחתו פנתה אלינו לייצוג. הם קיבלו 2 מיליון שקל כפיצוי מחברת הביטוח", מספר עו"ד אלקלעי.

"בנוסף, רוכב אופניים שמחליק ונופל, למשל, כדי לברוח מפגיעה של כלי רכב, זכאי לפיצוי. הדבר תקף גם לגבי רוכבים של אופניים חשמליים. בפסק דין תקדימי שניתן רק לאחרונה בבית המשפט, נקבע שאופניים חשמליים אינם מוגדרים כלי רכב מנועי, ולכן אם רוכב נפגע על ידי כלי רכב אחר, הוא נחשב כהולך רגל ומגיע לו פיצוי על כל נזק שנגרם לו".

כדי לבדוק אם מגיע לכם פיצוי לאחר תאונת דרכים, בחרו את אזור המגורים שלכם:

לדעת מראש אם כדאי בכלל לתבוע

חברות הביטוח מעסיקות מחלקות משפטיות גדולות, ובהן עורכי דין רבים שכל תפקידם הוא להתמודד עם תביעות של מבוטחים, ולדחות כמה שיותר מהן על הסף, במטרה לחסוך כספים. "לכן, חשוב לזכור כמה דברים עיקריים במקרה של תאונה. ראשית, יש לתעד את כל המידע, לצלם את התאונה והפגיעה ולפנות לבדיקה רפואית. מומלץ גם להתייעץ עם עו"ד בשלב מוקדם ככל האפשר", אומר עו"ד אלקלעי.

למה לא לפנות לבד לחברת הביטוח?

"עורך דין בעל ניסיון שמכיר היטב את תחום הנזיקין, יודע איך להתמודד מול חברות הביטוח וכיצד לבנות את התיק כך שלא ניתן יהיה לדחות את התביעה, והלקוח יקבל את סכום הפיצויים הגבוה ביותר האפשרי, בין אם בבית משפט ובין אם בהסדר פשרה".

"לאחרונה הגיע אלינו זוג מאזור המרכז שהיה מעורב בתאונת דרכים והם קיבלו המלצה לא לתבוע ממשרד אחר כי הפיצוי יהיה נמוך. כשבדקתי את התיק נתתי להם המלצה הפוכה ולהפעיל מומחים רפואיים והם קיבלו פיצוי של 700 אלף שקל – בהחלט סכום שיכול לשנות חיים".

"במקרה של נזקי גוף קשים, נדרשת מיומנות רבה כדי להעריך את היקף הנזק וההשפעה שלו על עתיד המבוטח, ולבנות את התביעה בהתאם. עורך הדין גם יוכל לומר לכם מלכתחילה מה סיכויי ההצלחה, ולהעריך את גובה הפיצוי שיתקבל. וחשוב מכל, עורך דין יעזור לכם להימנע מטעויות קריטיות, שעלולות להביא לדחיית התביעה או הקטנת סכום הפיצויים".

ומה לגבי שכר הטרחה?

"בתביעות מסוג תאונת דרכים, שכר הטרחה של עורך הדין נגזר לפי ההצלחה בתיק ומשולם ע"י חברות הביטוח ולכן אם אין פיצוי אין בכלל תשלום – האינטרס של הלקוח ושלי הוא משותף וזהה לחלוטין".

"לא להתפתות להצעה מחברת הביטוח"

עו"ד אלקלעי מציין יתרון נוסף של ליווי בידי עורך דין: "לאחר תאונה, אנשים רבים מצויים במצב פיזי ונפשי קשה. בוודאי שהם לא יכולים להתנהל בסבך הביורוקרטיה שדרושה כדי להגיש תביעה, לאסוף מסמכים, למלא טפסים ארוכים וכו'. עורך הדין משמש אוזן קשבת, יודע מה צריך לעשות ומתי, איך למלא טפסים בצורה היעילה ביותר, וכיצד לייצג את האינטרס של הלקוח מול חברת הביטוח בצורה הטובה ביותר".

"יש מקרים שבהם חברות הביטוח מציעות פיצוי נמוך "בערכי מטרד". חשוב לא להתפתות להצעות הללו, שנועדו לסלק את התביעה במהירות, בפיצוי מינימלי שבכלל לא משקף את גובה הנזק", אומר אלקלעי. "אני מקפיד לייצג אך ורק נפגעים ולא את חברות הביטוח, מה שמבטיח זהות אינטרסים ביני לבין הלקוח. הניסיון שצברנו, מאפשר לנו לקצר את התהליך ולהגיע לפיצוי המקסימלי, בפרק הזמן המינימלי".

כדי לבדוק אם מגיע לכם פיצוי לאחר תאונת דרכים, בחרו את אזור המגורים שלכם:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו