"מריבות על ירושה קורעות משפחות": איך לכתוב צוואה טובה?

צוואה כוללת הוראות לחלוקת רכוש בין היורשים – אבל לא תמיד נותנת מענה לנסיבות משתנות. עו"ד אמיר עזר: "צוואה טובה צריכה לכסות מגוון רחב של תרחישים, כדי שהחלוקה תהיה בהתאם לרצון האמיתי של הנפטר"
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

"מרבה נכסים מרבה דאגה", נאמר בפרקי אבות, והדבר רלוונטי מתמיד גם היום. אם פעם, כשאדם נפטר הוא הוריש לילדיו בית, תכשיטים וכמה חפצים, כיום אנחנו מחזיקים בנכסים רבים ומורכבים, כמו תיק השקעות, נדל"ן, פריטי אמנות ייחודיים, ביטוחים למיניהם ועוד. ומה קורה כאשר הנפטר מותיר צוואה לא ברורה? כאן המצב כבר מתחיל להסתבך, מוביל לריבים, סכסוכים ואפילו לפילוג כואב במשפחה.

"שאלת החלוקה בין היורשים מסובכת היום יותר מתמיד", אומר עו"ד אמיר עזר, העוסק בתחום מזה 15 שנה. "ניקח למשל אדם שיש לו שלושה בתים ושלושה ילדים. בצוואה הוא מוריש בית אחד לכל ילד, וזה נראה הוגן. אבל אם אחד הבתים נמצא בעיר שסופגת ירידת ערך רצינית, החלק של הבן בצוואה יורד מאוד. איך פותרים בעיה כזו? לכן צוואה צריכה לכלול מנגנון שיבטיח חלוקה של הנכסים בדיוק בהתאם לרצונו של הנפטר, גם כשהנסיבות משתנות".

התייחסות גם לפן הרגשי

עו"ד עזר מספר בהתרגשות על מותו של אביו, שהותיר חלל גדול ותחושה של ריקנות, אך גם הביא אותו לפתח מודל חדש לצוואות. "הרגשתי שאם היה משאיר אחריו כמה מילים חמות ואישיות, הייתי מצליח להשלים קצת יותר עם פטירתו", הוא מסביר. "מודל 'צוואת השלום' שפיתחתי הוא קונספט חדשני לצוואות, שכוללות התייחסות לחלוקת הרכוש – אבל לא רק".

"צוואת השלום כוללת גם התייחסות לפן הרגשי. היא מאפשרת לכותב הצוואה לא רק להשאיר הוראות לגבי חלוקת הרכוש, אלא גם להעביר מסרים רגשיים, עצות, מילים של חום ואהבה וכמובן ברכת הדרך, שיאפשרו למשפחה למלא את החלל שנותר אחרי לכתו".

"חשוב שאנשים יבינו שהצוואה שהם משאירים נושאת עימה אחריות רבה למה שיקרה אחרי מותם. אין מקום לעמימות. בצד הרגשי היא צריכה לסכם את המסרים היטב ובצד הכלכלי היא צריכה לפרט לעומק מה יקרה בכל תרחיש לגבי כל מוצר פיננסי, נכס או רכוש". אם זה לא יקרה, מסביר עו"ד עזר, נוצר פתח למחלוקות ויריבויות קשות שרק מכבידות על המשפחה הכואבת גם כך.

מעוניינים בצוואה אחראית שתכסה את כל התרחישים? בחרו את קבוצת גילכם:

ניסיון גם במקרים מורכבים במיוחד

משרדו של עו"ד עזר וכולל שלוש חטיבות משפטיות – לענייני ביטוח, מעמד אישי והשקעות נדל"ן. צוות המשרד מורכב מעורכי דין מהטובים בתעשייה, עם מאות פסקי דין על שמם. "העיסוק בתחומים מגוונים מקנה עומק נוסף לעבודתם של עורכי הדין שלנו", מסביר עזר, "בעוד שהניסיון העסקי שצברנו מאפשר לנו לתכנן כל צוואה בדרך המתאימה ביותר למשפחה שעל הפרק, גם במקרים מורכבים".

המשרד מתמחה בליווי אישי ושוטף לכל לקוח, כאשר במקרים של קושי בניידות, עורכי הדין אף מגיעים לבית הלקוח בכדי להכין את הצוואה. "במיוחד בתקופה הנוכחית, אנחנו עושים שימוש רב בטכנולוגיה, כך שבמקרים רבים ניתן להיפגש באמצעים דיגיטליים", אומר עו"ד עזר. "כמובן שגם את העברת המסמכים אפשר לבצע באמצעות המחשב, בדרך קלה ונוחה".

למנוע השתלטות של גורם זר על הרכוש

"צוואה היא מסמך משפטי מחייב שנועד לאפשר לנו לקיים את רצון הנפטר ככתבו וכלשונו", מסביר עו"ד עזר. "לצוואה יש כוח משפטי עצום, וההוראות בה גוברות לא רק על חוק הירושות והבטחות בעל פה, אלא גם על סנטימנטים משפחתיים, ואפילו על השכל הישר. לכן, חשוב להקפיד לכתוב אותה כך שתכסה מגוון רחב של תרחישים ושינויים. העיקר הוא שחלוקת הרכוש תהיה בהתאם לרצון הנפטר, גם בעולם הדינמי שלנו".

מניסיונך, יש אנשים שחוששים מצוואות כי הם נמנעים ממחשבה על מוות?

"הפחד מהמוות מובן, ועם זאת כדאי לזכור שאחרינו נשארים יורשים שיש לדאוג להם. הדרך הבטוחה ביותר למניעת מחלוקות היא השארת הנחיות ברורות המשקפות את רצונו של המוריש".

האם צוואה יכולה למנוע השתלטות על רכוש מצד גורמים חיצוניים למשפחה?

"בהחלט. בעזרת צוואה ניתן למנוע מגורמים עלומים, כמו עובד זר שסעד את הנפטר, לתבוע זכויות בירושה. לדעתי, הרבה יותר מפחיד לעבור מהעולם בלי הביטחון שהרכוש שלכם יחולק בדיוק כפי שאתם רוצים".

מעוניינים בצוואה אחראית שתכסה את כל התרחישים? בחרו את קבוצת גילכם:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו