נפגעתם בתאונת עבודה? אל תוותרו על פיצויים

למי שנפגע בעבודה או בדרך אליה וממנה, וגם בנסיעת עבודה, יש אפשרות להגיש תביעה למוסד לביטוח הלאומי ולפעמים גם נגד חברת הביטוח של המעסיק, כך מסבירה עו"ד בת חן טייץ, בעלת משרד עורכי דין המתמחה בתחום, באזור השפלה. "לא כולם מודעים לזכויות שלהם", היא אומרת
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

א"כ, בן 60 מאזור השפלה, עבד כנהג משאית לפרנסתו. יום אחד, בזמן נסיעת עבודה, הוא התהפך עם המשאית. לאחר התאונה, סבל א"כ משברים בצלעות, במרפק ובגב. הסיפור של י"כ, בן 29, דומה: הוא נהג מונית מראשון לציון, שעבר תאונת דרכים בזמן נסיעת עבודה, ולאחר מכן סבל מכאבים בצוואר ובגב. ואילו פ"נ, בת 32 מלוד, עברה תאונת דרכים בדרך לעבודה וסבלה ממכות יבשות, כשבהמשך התפרצה אצלה מחלת הפיברומיאלגיה.

"כל מי שנפצע בתאונה בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה, וכמובן בזמן העבודה, יכול להיות מוכר כנפגע תאונת עבודה", מדגישה עו"ד בת חן טייץ.

במקרה של א"כ, נהג המשאית שפנה למשרדה של עו"ד טייץ, הוגשה עבורו תביעה לביטוח לאומי ובעקבותיה הוא הוכר כנכה בשיעור של 48% וקיבל קצבה של 6,500 שקל לכל ימי  חייו, שהם כ-1.5 מיליון שקל במצטבר. עבור י"כ, נהג המונית, הגיש המשרד תביעה לביטוח לאומי ולחברת הביטוח, שזיכתה אותו בפיצוי של 200 אלף שקל.

כדי לבדוק עם עו"ד בת חן טייץ האם מגיע לכם פיצוי אחרי תאונת דרכים/עבודה בחרו את קבוצת גילכם:

"קיבלה פיצוי של 150 אלף שקל"

"חשוב לדעת שבלא מעט מקרים, חברות הביטוח וגם הביטוח הלאומי מנסים להקשות על המבוטחים ולא מסכימים להכיר בפגיעה או במחלה שנגרמה להם", אומרת עו"ד טייץ. "אבל מדובר בהרבה כסף, כך שחשוב לא לוותר על הזכויות ולהצטייד בעו"ד מקצועי שילווה את הלקוח מתחילת ההליך. 

במקרה של פ"נ, רק לאחר מאבק קשה בביטוח הלאומי הוכרה הפגיעה שלה ונקבעו לה אחוזי נכות, וזאת לאחר שהוכחנו את הקשר בין התאונה להתפרצות הפיברומיאלגיה. בסוף היא קיבלה פיצוי כולל של 150 אלף שקל".

עו"ד טייץ מוסיפה גם כי בנוסף לתאונות דרכים שקשורות בעבודה, ישנו תחום שלם שקשור בפגיעה כתוצאה מהעבודה ונקרא מחלות מקצוע, כלומר מחלות שנגרמות כתוצאה מהעבודה, כמו צרידות במיתרי הקול אצל מורים, תסמונת תעלה קרפלית, אצל עובדי ניקיון. קלדניות וטבחים. ירידה בשמיעה לעובדים במפעלי ייצור החשופים לרעש גבוה וכדומה. לדבריה, "תאונות ומחלות מסוג זה, יכולות לזכות את הנפגע בפיצויים משמעותיים".

"להגיש תביעה לכמה גורמים"

עו"ד טייץ, העוסקת בתחום הנזיקין, משמשת חברה בוועדת הביטוח הלאומי ובוועדת נזיקין של לשכת עורכי הדין במחוז מרכז, כך שהיא מכירה היטב את הדקויות המשפטיות בתחום. המשרד מייצג אך ורק נפגעים, ולא חברות ביטוח, כך שלקוחותיה נהנים מזהות אינטרסים מוחלטת. 

"לאחר שמונה שנים שבהן טיפלתי בהצלחה במאות מקרים, אני רוצה להדגיש כי לעובד שנפגע בעבודה קיימות כמה עילות תביעה והוא יכול להגיש תביעה למספר גורמים. הגורם הראשון הוא הביטוח הלאומי, ואת התביעה מולו רצוי להגיש לכל היותר עד שנה מיום הפגיעה. אם הפגיעה היתה בשטח המעביד, אפשר לתבוע גם את חברת הביטוח של המעביד, עד שבע שנים אחורה, וכן לביטוח תאונות אישיות עד שלוש שנים מיום התאונה".

6 טיפים שימושיים לנפגעים

1. תיעוד פרטים: רשמו את נסיבות האירוע מיד בסמוך להתרחשות כדי לזכור את כל הפרטים. צלמו כל מה שאפשר, גם בסמארטפון.

2. מציאת עדים: עדים יוכלו לסייע ולהקל על ההליך (אספו במהירות מספרי טלפון), אך אל דאגה – גם אם לא מצאתם עדים, תביעתכם תיבדק.

3. קבלת טיפול רפואי באופן מיידי: גם אם אינכם חשים כאב, או שאתם חשים בכאב קל בלבד, יש לגשת לחדר מיון, או לכל הפחות לרופא בקופה ולדווח בביקור כי נפגעתם בתאונת דרכים או במקום העבודה.

4. חשוב מאוד לקרוא בעיון את הסיכום הרפואי ולבקש לתקן במידה ויש בו טעויות.

5. כמו כן יש להצטייד בטופס בקשה למתן טפול רפואי לנפגע בעבודה שמולא ע"י המעסיק בל/250 ולקבל מהרופא המטפל "תעודה ראשונית לנפגע בעבודה".

6. תיעוד המסמכים: אספו את כל האישורים הרפואיים שתקבלו במהלך התקופה, מרשמים לתרופות, הפניות לרופאים מומחים, דיאגנוזות רפואיות וכיו"ב, וגם קבלות על ההוצאות שנגרמו לכם בשל הפגיעה.

"התשלום הוא פועל יוצא של הצלחה בלבד"

הטיפ החשוב ביותר, מדגישה עו"ד טייץ, הוא להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום כדי למנוע טעויות בעתיד. "מומלץ להיעזר בגורם מקצועי טרם הגשת טופס התביעה למוסד לביטוח לאומי או טרם הפנייה לחברת ביטוח. נתקלתי בהמון מקרים של מבוטחים שעשו טעויות במילוי הטפסים, דבר אשר מנע מהם לקבל את הפיצוי המגיע להם" היא מסבירה.

"התשלום הוא פועל יוצא של הצלחה בלבד, ומועבר רק בסוף התהליך", היא מדגישה ומסכמת: "לכל לקוח שמגיע למשרדנו אנו מעניקים שירות וייעוץ מקצועי רחב וחותרים למצות ולמקסם עבורו את מלוא הזכויות בגין אותה פגיעה או מחלה".

כדי לבדוק עם עו"ד בת חן טייץ האם מגיע לכם פיצוי אחרי תאונת דרכים/עבודה בחרו את קבוצת גילכם:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו