עו”ד גבריאל דביר: “ייפוי כוח מתמשך הוא מנגנון שמשאיר את השליטה אצלכם”

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

עליית תוחלת החיים, מביאה אנשים רבים למצב בו הם כבר אינם כשירים לקבל החלטות על ניהול חייהם והופכים נתונים לחסדיו של אפוטרופוס שבחר בשבילם בית משפט. ייפוי כוח מתמשך מאפשר לנו לבחור מראש מי ידאג לנו בעת הצורך – ולהשאיר לו הנחיות ברורות. עכשיו גם ניתן לעשות זאת מהבית לנוכח התקופה…

תוחלת החיים שעלתה דרמטית בעשורים האחרונים, מביאה אנשים רבים להגיע לגיל זקנה אך לא תמיד בצלילות ויכולת מלאה לקבל החלטות ולנהל את ענייניהם. בעוד רבים חושבים שהכנת צוואה פותרת את הבעיות הללו, הם לא מבינים שצוואה תקפה רק לאחר המוות והפתרון המתאים הוא למעשה ייפוי כוח מתמשך, שמסייע כשהאדם עוד בחיים, אבל כבר לא יכול לנהל את חייו.

“מטרת ייפויי הכוח המתמשך היא לעצב מנגנון שמסייע גם למשפחה וגם לאדם עצמו להתמודד עם מצבים בהם הוא כבר אינו צלול כבעבר”, מסביר עו”ד דביר גבריאל. “זה כמובן נפוץ ונדרש מאוד אצל אנשים מבוגרים, שמבינים שבתוך שנים הם עלולים להיזקק לכך, אך גם בקרב צעירים חשוב מאד לדאוג למנגנון הזה”.

“לצערנו, אין ביכולתנו לחזות את העתיד, וגם אדם צעיר ובריא יכול להגיע למצב סיעודי פתאומי עקב תאונה או מחלה, לכן ההמלצה הכוללת היא להקדים תרופה למכה, ולהכין את השטח מראש על מנת להקל על המשפחה כשיהיה צורך”.

"לבחור אפוטרופוס מתוך צלילות מלאה"

לדברי עו”ד דביר, חשוב להבין שכשאין ייפוי כוח מתמשך, יש צורך לערב בתי משפט וגורמים סוציאליים על מנת לקבל את הסמכות לדאוג לענייניו של החולה, ומדובר בהליך ביורוקרטי ארוך, כשהאדם ומשפחתו הקרובה נמצאים ברגעים הקשים ביותר פיזית ורגשית. “דווקא כשהמשפחה זקוקה למענה ומינוי מהיר לטיפול בצרכים המידיים, בין אם בריאותיים, כלכליים או אישיים – הם נתקלים בסבכי הביורוקרטיה”.

“בנוסף, בכל פנייה לבתי המשפט אי אפשר לצפות מראש את התוצאות”, מדגיש עו”ד דביר. “אם אין הסכמה מלאה בין קרובי המשפחה אז הסמכות המקצועית עלולה למנות גורם שאינו מכיר כלל את האדם, את צרכיו ואת הרקע ממנו הוא בא. לכן, מי שחשוב לו שההחלטות יתקבלו על ידי אדם קרוב לו שהוא בטוח באמינותו ונאמנותו כלפיו, צריך לפנות לעורך דין שעבר הסמכה מיוחדת  בתחום, שיכין את ייפוי הכוח ויאשר אותו כחוק מבעוד מועד”.

כדי לקבל ייעוץ מקצועי (גם בביתכם) לגבי הצורך בייפוי כוח מתמשך בחר:

"להפחית את החשש לניצול לרעה"

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכל אדם בגיר לבחור ולקבוע בעצמו כיצד ועל ידי מי יטופלו עניינו בעתיד כאשר לא יוכל לטפל בכך בעצמו”, מסביר עו”ד דביר. “מיופה הכוח חייב להיות אדם ‘יחיד’ (כלומר, לא תאגיד) מעל גיל 18, כאשר לרוב, בוחרים הלקוחות בבני משפחה קרובים כדי שישמשו מיופי הכוח שלהם”.

“חשוב לדעת כי לא ניתן למנות מיופה כוח אם הוא הוכרז על ידי בית המשפט כפושט רגל או אם הוא נקבע ע”י בנק ישראל כלקוח מוגבל חמור. בנוסף, כדי למנוע ניגוד עניינים ולהפחית את החשש לניצול לרעה, נקבע שמיופה כוח לא יכול להיות אדם שמספק לממנה שלו שירותים מסוימים תמורת תשלום, כגון מגורים – אלא אם הוא קרוב משפחה של הממנה”.

"לבחור באדם שיש עימו תקשורת טובה"

עו”ד דביר, הפועל גם כמגשר, היה אחד הראשונים בישראל שעברו הסמכה ייעודית לייפוי כוח – תחום בו צבר ניסיון רב. בראיון הוא אומר כי “כאשר מחליטים על הענקת ייפוי כוח מתמשך, חשוב לבחור באדם שיש עימו תקשורת טובה. שאלו את עצמכם אם הוא מכיר אתכם היטב, אם אתם סומכים על כך שיפעל לטובתכם, והאם שגרת חייו מאפשרת לו להיות זמין ונגיש למילוי תפקיד רגיש זה. אפשר לפרט מה הרצון שלכם לגבי ההחלטות שיתקבלו עבורכם בעתיד – או להשאיר את שיקול הדעת למיופה הכוח שבחרתם”.

עוד הוא מבהיר כי “ניתן למנות מספר מיופי כוח במקביל, לפצל, או לתת לכל אחד ממיופי הכוח סמכות בעניינים אחרים. לדוגמה, פנה אלי זוג שביקש למנות את כל הילדים בתחום הבריאותי והאישי, אך בתחום הכספי ביקשו למנות רק אחד מהם שבקיא בעניינים אלו – זו החלטה של הזוג וחשוב שהיא תתקבל כשהכל שקוף וברור מול שאר המשפחה”.

“המנגנון של ייפוי כוח מתמשך הוא סוג של השארת השליטה בידיך גם לרגע שבו אתה כבר לא יכול לנהל את ענייניך באופן ישיר”, הוא אומר ומוסיף: “לעתים קרובות, אנשים מבינים רק בדיעבד שהיו צריכים לדאוג לייפוי כוח – אבל אז זה כבר מאוחר מדי. אני ממליץ לכולם להתכונן מראש לכל תרחיש, ולהכין מראש מסמך של ייפוי כוח מתמשך – שיסייע להם לשמור את הכוח אצלם”.

"צוואה לחיים עצמם"

עו”ד דביר, מסתובב בכל הארץ ונותן הרצאות בתחום. לדבריו, הוא רואה בכך שליחות של העברת המסר לאנשים, שאינם מודעים ליכולת להשאיר את השליטה בידיהם ולאפשר להם את חופש הבחירה לניהול הנכון עבורם. לאור התקופה עו”ד דביר מציע גם להגיע אליכם לפגישה בביתכם. 

“בכל הרצאה אנשים מחזקים אותי  עד כמה המסמך הזה יכול למנוע מקרים קשים. באחת ההרצאות פנה אליי אדם שאמר לי שייפוי כוח מתמשך ודאי יכול לחסוך המון צער וקשיים דווקא בתקופות הכי קריטיות, אבל הדבר הכי חשוב בעיני זה השלום בין הילדים, ההליך הזה ימנע מהם מריבות וויכוחים מיותרים”.

“מישהי אחרת אמרה שמבחינתה המסמך הזה יותר חשוב מצוואה. לטענתה, מה שיקרה אחרי מותה כבר פחות חשוב לה, אך ייפוי הכוח מהווה צוואה לחיים עצמם – איך הם יתנהלו בכל ההיבטים וזה הדבר הקריטי באמת”.

כדי לקבל ייעוץ מקצועי לגבי הצורך בייפוי כוח מתמשך בחר:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן