עדיין לא ערכתם צוואה? על ייפוי כוח מתמשך כלל לא שמעתם? כל הסיבות להקדים תרופה למכה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

רובנו מעדיפים לחיות את הרגע ולא לחשוב על היום שאחרי, עריכת צוואה חשובה במיוחד עבור יקירינו שיוותרו בחיים אחרינו על מנת למנוע מריבות משפחתיות, סכסוכים כספיים ודיונים משפטיים יקרים. “צוואה היא כלי חשוב מאין כמוהו לשמירה על התא המשפחתי ועל הנכסים”

בני, בן 52 מאזור הצפון, נשוי ואב ל-3 ילדים בגירים, נהרג בתאונת דרכים קשה. בני לא ערך צוואה ולכן על פי החוק זכו ילדיו במחצית מהזכויות בנכס שבו התגוררה המשפחה ששווי 4.5 מיליון ש”ח. אחד מילדיו של בני נקלע לחובות כבדים בסך מאות אלפי שקלים בשל עסק שקרס, ולכן הוטל עיקול על זכויות אותו ילד בנכס, הבנק והנושים פעלו למימוש חלקו ולמכירת הנכס, האלמנה נותרה ללא הבית שכה אהבה והיחסים עם בנה התערערו עד לניתוק מוחלט.

“מצב זה היה נמנע אילו היתה צוואה מסודרת שמעבירה את מלוא הזכויות בנכס על שמה של האלמנה”, אומר עו”ד מנחם פוקס המתמחה בתחום. “היום יותר מתמיד יש לחשוב על היום שאחרי להתכונן מראש על מנת למנוע חיכוכים במשפחה והפסד כספי”.

פעמים רבות החשיבות של עריכת צוואה מסודרת מתבררת רק בדיעבד, כשמאוחר מדי והמשפחה שנותרת מאחור, נאלצת לא רק להתמודד עם המוות והאובדן, אלא גם עם ריבים משפחתיים, סכסוכים כספיים כבדים ואפילו, כמו במקרה של בני, נושים ומעקלים.

“היום, גם אנשים צעירים בני 40 ויותר שצברו נכסים, חסכונות, קנו בית, רכשו ביטוח חשוב להם שהנכסים יחולקו כרצונם לאחר מותם”, אומר עו”ד מנחם פוקס. “לצערנו איננו יכולים לחזות מתי יקרה לנו הנורא מכל, המוות הוא חלק מהחיים ויגיע בשלב כזה או אחר – אין סיבה לדחות את הכנת הצוואה”.

"ייפוי הכוח המתמשך חסך הליכים מסורבלים ויקרים"

בנוסף, מסביר עו”ד מנחם פוקס על נושא נוסף שהופך יותר ויותר רלוונטי בימים אלו – ייפוי כוח מתמשך. עו”ד פוקס מספר על אדי, בן 42 מאזור השרון שהגיע עם הוריו לערוך ייפוי כוח מתמשך. “מספר חודשים לאחר מכן האב חלה ותפקודו נפגע קשות. ייפוי הכוח שערכו, חסך לאדי ולאחיותיו הליכים משפטיים מורכבים ויקרים, זמן רב והרבה מאוד כאבי ראש”.

“כיום אוכלוסיית הזקנים התרחבה מאוד. אנשים מסיימים את חייהם בגילאים מבוגרים משמעותית מבעבר ולרוב הם אינם צלולים בסוף חייהם, ואינם מסוגלים לבצע פעולות שהיו רגילים לעשות בעבר. במקרים של דמנציה, אלצהיימר, מקרי סיעוד או אפילו מצבים פשוטים יותר שלא מאפשרים תפקוד מלא, הילדים נאלצים להיגרר לבתי משפט, עובדים סוציאליים, תהליכים של מינוי אפוטרופוס, הגשת דו”חות תקופתיים לאפוטרופוס הכללי ועוד ועוד. כל המצבים המסובכים הללו יכולים להיחסך, אם כל אדם ידאג, בטרם עת, לייפוי כוח מתמשך“.

“ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם אחר, שאנו סומכים עליו ובוחרים אותו בעצמנו מבעוד מועד , לקבל את הזכות לנהל את ענייננו הרפואיים והרכושיים, חשבונות הבנק וכל הנכסים שברשותנו לכשחלילה נגיע למצב שאיננו מסוגלים לקבל החלטות בעצמנו בשל מחלה פתאומית, תאונה קשה או זקנה. בהעדר ייפוי כוח מתמשך, הבנק יעצור את כל הפעילות בחשבון הבנק  ויחייב אותנו לפנות לבית המשפט בכדי שימנה אפוטרופוס  –כך אנו גוררים את יקירנו, בעל כורחם, להליך משפטי יקר ומסורבל שעדיף וניתן להימנע ממנו מבעוד מועד”.

לביטוח בריאות וביטוח חיים אנו דואגים מראש, ומאותן סיבות ממש עלינו לדאוג לערוך צוואה וייפוי כוח מתמשך.

מעוניינים בהכנת צוואה או ייפוי כוח מתמשך עם עו"ד מנחם פוקס? בחרו את קבוצת גילכם:

"החלטתם להתגרש? חשוב שתערכו צוואה"

לדברי עו”ד מנחם פוקס, עריכת צוואה חשובה במיוחד אצל זוגות גרושים, שם פוטנציאל המריבות על הנכסים ועל זכויות הילדים גבוה במיוחד. “בראשו של כל אדם גרוש עולה המחשבה והחשש מכך שהצד השני ייצור קשר מחייב עם בן זוג אחר שעלול לדרוש זכויות בנכסים וכך הקשר של הצד השני עם הילדים יתערער וזכויותיהם בעיזבון יפגעו”, אומר עו”ד פוקס. “לכן, אני ממליץ מיד עם ההחלטה על הגירושין לערוך גם צוואה”.

“מניסיון רב שנים בתחום אני יודע שאחרי  מקרי קיצון כמו מוות, אנשים עשויים להיקלע למשברים ולהשתנות, אנו עדים למקרים רבים בהם משפחות מתפרקות בשל סכסוכים כספיים וזכויות הילדים נפגעות  עריכת צוואה מראש מונעת את כל המצבים הללו. אף אדם לא היה רוצה לסיים את חייו בידיעה שאחריו משפחתו תתפרק”.

"להקדים תרופה למכה באמצעות קבלת החלטות ברורות"

לעו”ד מנחם פוקס ניסיון רב שנים בתחום דיני המשפחה, ירושה ומקרקעין והוא מעניק את שירותיו באזור זכרון יעקב, חיפה והקריות. למשרד מוניטין רב כמשרד בוטיק אמין ומקצועי, המייצג בכל הערכאות המשפטיות ובבתי הדין הרבניים והוא אף חתום על תקדימים משפטיים ופסקי דין ידועים.

“כעורך דין העוסק שנים רבות בתחום, אני ממליץ לכל הלקוחות שמגיעים אלי לערוך צוואה לערוך גם ייפוי כוח מתמשך”, אומר עו”ד פוקס ומסכם: “חשוב שכל אדם שעמל כל חייו על בניית תא משפחתי ואיתנות פיננסית, יקדים תרופה למכה וייערך מבעוד מועד לגרוע מכל. קבלת החלטות ומתן הנחיות ברורות, ימנעו מצב של חוסר אונים ופגיעה בו ובבני משפחתו”.

מעוניינים בהכנת צוואה או ייפוי כוח מתמשך עם עו"ד מנחם פוקס? בחרו את קבוצת גילכם:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן