“אנשים לא יודעים איך סוגרים חברה, וצוברים חובות ענק”

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

ישראלים רבים לא מודעים לכך שסגירת תיקי החברה ברשות המסים ובבנק היא רק צעד ראשון בתהליך – ושעליהם לסגור אותה גם ברשם החברות. כך הם צוברים חובות של עשרות אלפי שקלים – ועלולים לעמוד בפני הליכי הוצאה לפועל וסנקציות אחרות

ניר היה בעל מניות בחברה בתחום האירועים, שהפסיקה לפעול ב-2010 אך לא פורקה. מאחר שצברה חובות וקנסות של יותר מ-20 אלף שקל, כשהוא רצה להקים חברה חדשה – רשם החברות סירב והוא נותר ללא יכולת לעבוד ולהתפרנס.

“בעלי חברות רבים לא יודעים כלל שכדי לסגור חברה, לא מספיק לסגור את התיקים ברשויות המיסים ובבנקים”, מסביר עו”ד אסף זגורי, העוסק בהליכי פירוק מרצון של חברות. “חייבים לפרק את החברה באופן סופי גם מול רשם החברות. אחרת, החברה  מתויגת כ- “חברה מפרת חוק” אשר נדרשת לשלם בכל שנה אגרת רשם חברות של כ- 1,500 ש”ח – והחוב מצטבר משנה לשנה, כשעליו עלולים להתווסף גם קנסות.

“כשלא משלמים את האגרה, החובות עלולים להגיע לעשרות אלפי שקלים – ולהביא להטלת סנקציות על בעלי המניות והדירקטורים. הם לא יוכלו לפתוח חברה חדשה או להיות בעלי מניות בחברות בעתיד; זאת, בנוסף להטלת קנסות והליכי גבייה בהוצאה לפועל כנגדם.

“לכן, חשוב שכל חברה שנסגרת תעבור גם תהליך מסודר של פירוק מרצון. במקרה של ניר, הוא פנה אלינו, ולאחר בירור מקצועי ומהיר המלצנו על הגשת בקשה במסלול של פירוק מרצון בהליך מזורז. בתוך 90 ימים חוסלה החברה, ובוטלו החובות, הקנסות והסנקציות ואפילו ליווינו אותו בהקמת החברה החדשה”.

"לא כל אחד יכול להגיש בקשת פירוק"

לדברי עו”ד זגורי, את החובות שהצטברו בשנים שבהן החברה לא היתה פעילה, ניתן למחוק בתהליך פירוק מרצון, המבוצע באמצעות עורך דין. “ההליך מתאים לחברות לא פעילות, שאין להן נכסים וחובות (למעט חובות אגרה שנתית), ושלא מתנהלים נגדן הליכים משפטיים.

חשוב לדעת כי לא כל אחד יכול להגיש בקשת פירוק. מדובר בהליך ביורוקרטי מורכב, שבו יש חשיבות רבה לעריכה והגשה נכונה של הבקשה וצירוף כל המסמכים הרלוונטיים. טעויות בתהליך עלולות לגרום לדחיית הבקשה ולהוביל לסבב נוסף של בקשות וביורוקרטיה, וכל עוד לא הושלם התהליך, החברה נחשבת למפירת חוק ובעלי המניות והדירקטורים שלה חשופים לסנקציות כספיות ומשפטיות”, מדגיש עו”ד זגורי. “בנוסף, הבקשות מצריכות חתימה על תצהירים ואימות על ידי עורך דין”.

כדי לבדוק את התאמתכם להליך פירוק מרצון, בחרו את אזור מגוריכם:

"עוזרים לבעלי החברות לצאת לדרך חדשה"

עו”ד זגורי הוא בעל תואר ראשון במשפטים (LLB) ובעל תואר ראשון במנהל עסקים (BA), שניהם ממסלול המצטיינים של המרכז הבינתחומי בהרצליה. לו ולאנשי הצוות במשרדו, יש ניסיון רב במשפט מסחרי, ליווי של עסקים ובהקמה ופירוק של חברות. עו”ד זגורי הוא גם מגשר מסחרי מוסמך ומכהן כחבר בוועדת שונות בלשכת עורכי הדין.

“אנחנו מציעים שירות מקיף לפירוק מרצון – כולל טיפול בכל ההיבטים הביורוקרטיים והמשפטיים, עד מחיקת החובות לרשם החברות”, מסביר עו”ד זגורי, ומוסיף כי “עם השנים צברנו ניסיון רב, לאחר שטיפלנו בפירוק מרצון של מאות חברות וסייענו לבעלים שלהן לצאת לדרך חדשה.

למשל, אמיר, בן 38 מהמרכז, גילה יום אחד כי נפתח נגדו תיק הוצאה לפועל – אף שהוא לא היה חייב כסף לאיש. בירור העלה כי התיק נפתח בגלל חברה שבה אביו המנוח היה בעל מניות יחיד. החברה הפסיקה לפעול לפני 18 שנה, אך לא פורקה מעולם – מה שהוביל להצטברות חובות לרשם החברות, בגובה של 35 אלף שקל. כיורש העיזבון, עברו החובות האלה על שמו של אמיר.

“לאחר בדיקה מעמיקה, הגשנו בקשה לפירוק מרצון וביטול החובות והתיקים בהוצאה לפועל. כך, הוא חסך יותר מ-35 אלף שקלים”.

כדי לבדוק את התאמתכם להליך פירוק מרצון, בחרו את אזור מגוריכם:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן