עשרות אלפי שקלים בשנה: שינוי בתשלום דמי מזונות עתידיים בעקבות משבר הקורונה

הפגיעה הכלכלית בישראלים רבים צפויה להוליד גל בקשות לשינוי דמי המזונות – העלאה או הפחתה. עו"ד רם יוגב, מומחה לתחום המשפחה, מבאר את הסוגיה
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

משבר הקורונה מביא לפגיעה קשה במצבם הכלכלי של ישראלים רבים. פגיעה, אשר לא ניתן לצפות בשלב זה את מימדיה והיקפה. בין הנפגעים נמצאים גם הורים גרושים, אשר למרות הירידה בפרנסתם, נאלצים לשלם דמי מזונות כפי שנדרשו בימים כתיקונם.

בתקופה זו, רבים מהאבות מתקשים להמשיך לשלם את דמי המזונות אשר נקבעו בהסכם הגירושין, ואילו במקרים אחרים, דמי המזונות שנקבעו פשוט לא מספיקים כדי לכלכל את הילדים במצב החדש, שנוצר לאור השגרה החדשה אשר נכפתה על מדינה שלמה.

"בפסיקה נקבע, כי על מנת לשנות את המזונות שנקבעו בהסכם גירושין, צריך להוכיח שחל שינוי משמעותי בנסיבות", מסביר עו"ד רם יוגב, המתמחה בדיני משפחה וגירושין.

 "שינוי כזה יכול להיות הרעה או הטבה משמעותית במצב הכלכלי של הגבר או האישה, או שינוי בזמני השהות עם הילדים. לא מזמן, פסיקה חדשה קבעה שניתן לשנות את המזונות בהתאמה לגיל הילדים, ובעקבותיה, מאות אלפי הורים המשלמים או מקבלים מזונות, יכולים להגיש בקשה לשינוי הסכום".

דמי המזונות ירדו ל-3,000 שקלים בלבד

לדברי עו"ד יוגב, "נושא המזונות הוא פעמים רבות שדה קרב עיקרי בתהליך הגירושים. חישוב הסכום שישולם הוא ארוך ומורכב, וכולל מזונות הכרחיים כמו אוכל, מגורים וצרכים רפואיים. בנוסף יש רכיב נוסף בשם מזונות מדין צדקה, כלומר צרכים אשר לא נחשבים הכרחיים, כמו חוגים, בילויים וכהנא. כשבית משפט קובע את סכום המזונות, לצורה שבה עורכי הדין של שני הצדדים מציגים את התמונה, יש הרבה השפעה על ההחלטה הסופית. המשמעות הכספית היא אדירה. הפחתה או הגדלה של דמי מזונות יכולה להסתכם בעשרות ומאות אלפי שקלים לאורך השנים".

קחו לדוגמה את נ', גבר בן 42 ששילם מדי חודש 6,000 שקל מזונות עבור שלושת ילדיו. "לאחר שפוטר מהעבודה בעקבות קיצוצים, ההכנסה שלו ירדה משמעותית. מצד שני, הילדים שהו אצלו הרבה יותר זמן ממה שנקבע בהסכם", אומר עו"ד יוגב. "לכן, במקרה הזה הצלחנו להוריד את דמי המזונות ל-1,000 שקל לכל ילד –3,000 שקל בחודש בלבד. מכיוון שנותרו לו עוד 10 שנים לשלם מזונות, השינוי הביא לחיסכון של יותר מ-360 אלף שקל".

כדי לבדוק את האפשרות לשינוי דמי המזונות, אנא בחר את מצבך האישי:

"צפוי שינוי מהותי במצבם הכלכלי של משלמי המזונות"

משרדו של עו"ד יוגב מייצג בקשות להפחתה של דמי המזונות וגם להגדלתם, תוך מתן מענה להורים אשר הוגשה נגדם תביעה לשינוי מזונות. לדברי עו"ד יוגב, "לאור המשבר שפוקד את הכלכלה הישראלית, נראה שצפוי שינוי מהותי במצבם הכלכלי של משלמי מזונות לילדים, אבל רק בחודשים הקרובים נדע בדיוק את היקף הנזק. לכל מי שכבר חווה שינוי כלכלי או עומד בפני שינוי כזה, מומלץ לפנות לעו"ד מתמחה בתחום כדי לבדוק אם יש לו עילה לשינוי בדמי המזונות".

חשוב לציין שלא כל שינוי הוא שינוי אשר מצדיק שינוי בדמי המזונות. "ייצגנו גרושה צעירה מאזור השרון, אם לילד אחד, שקיבלה מזונות של 2,500 שקל בחודש", מספר עו"ד יוגב. "הגרוש שלה הגיש תביעה להפחתת מזונות עקב שינוי נסיבות. אם הבקשה היתה מתקבלת, דמי המזונות היו מופחתים ב-1,200 שקל לחודש – שהם 14,000 שקל בשנה או 170 אלף שקל עד סוף תקופת התשלום. לשמחתנו, בית המשפט קבע שאין סיבה להפחית את דמי המזונות".

"מצוקה כלכלית ונפשית – גם לילדים"

עו"ד יוגב השלים את לימודי המשפטים שלו בלונדון, ועוסק גם בגישור וגישור משפחתי. זה 23 שנים שהוא מייצג לקוחות בבתי דין רבניים ובבתי דין למשפחה. "לאחר עבודה על מאות תיקים בכל סוגי הערכאות המשפטיות, צברנו ניסיון גם בניהול מקרים מורכבים ואיתור פתרונות יצירתיים במיוחד", הוא מספר.

"אנו נתקלים מדי יום במקרים קשים של הורים שנושא דמי המזונות מביא אותם למצוקה כלכלית ונפשית, וברוב המקרים גם למצוקה גדולה של הילדים המעורבים. תפישת העולם שלנו היא לפעול קודם כל כדי לייצר איזון אמיתי בין היכולות והצרכים של המשפחה תוך שמירה על סביבה סטרילית לילדים, ומתוך רצון להגיע להבנות בין הצדדים, ללא התכתשויות ומלחמות מיותרות".

כדי לבדוק את האפשרות לשינוי דמי המזונות, אנא בחר את מצבך האישי:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו