עו"ד דניאלה קהת: "כדאי להגיע להסכמות לגבי שינוי דמי המזונות"

משבר הקורונה יביא לגל של פניות לשינוי דמי המזונות עקב המצב הכלכלי והסדרי הראייה שהושפעו מהמצב. "חשוב לפעול במהירות כבר עכשיו ולהגיע להסכמות על הפחתת או הגדלת דמי המזונות ולא לפעול באופן חד צדדי, שיכול להביא לתביעות וצעדים נגד מי שמפר את הסכם הגירושין"
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

משבר הקורונה הביא לשינוי דרמטי בחייהם של ישראלים רבים. עסקים נאלצו לסגור את שעריהם, עובדים רבים הוצאו לחופשה ללא תשלום ומצבם הכלכלי של מאות אלפי אנשים נפגע קשות. עבור הורים גרושים מדובר על התמודדות לא פשוטה – הם מחויבים לתשלומי מזונות, שמבוססים בין היתר על כושר ההשתכרות שלהם, אך למרות שהוא נפגע משמעותית, הם עדיין צריכים לשלם את הסכום שנקבע ללא התחשבות במצב הנוכחי.

"אנחנו מקבלים פניות רבות מהורים גרושים שלא מבינים כיצד הם אמורים להתמודד עם המצב", מספרת עו"ד לענייני משפחה, דניאלה קהת. "מצבם הכלכלי של רבים השתנה לרעה ובנוסף, הסדרי הראייה השתנו גם הם – אבל המזונות נותרו כפי שהיו לפני המשבר, ברור שנוצרת פה בעיה עמוקה", היא אומרת.

צפוי גל של בקשות לשינוי דמי המזונות

בתי המשפט לענייני משפחה טרם קבעו מתווה מוסכם להתמודדות עם המצב המורכב, שלא היה צפוי ואינו מעוגן באף הסכם גירושין, אך ללא ספק צפוי גל של בקשות לשינוי דמי מזונות לאור המצב וכבר עכשיו יש רבים שלא עומדים בהסכמים ולא משלמים את המזונות שנקבעו. "יש המון גברים שהחליטו לא לשלם מזונות בתקופה הזו, אבל הם חייבים להבין שזו לא הדרך הנכונה לפעול", אומרת עו"ד קהת.

"אני ממליצה לכל מי שנתקל בשינוי מהותי במצבו הכלכלי או בהסדרי הראייה בעקבות הקורונה לקבל ייעוץ משפטי כבר עכשיו על מנת להגיע לפתרון. אני מגיעה עם זוגות רבים להסדר שיהיה מקובל על שני הצדדים על מנת למנוע מצב שבו מפרים הסכמים ומחריפים את המצב. טובת הילדים היא הדבר המרכזי והחשוב ביותר ואסור להתעלם מהצרכים שלהם גם בסיטואציה שנוצרה".

"כל זוג הורים צריך הבין שנוצר מצב חדש ושכדאי להיערך אליו בשיתוף פעולה לטובת הילדים. הם עדיין היו צריכים להתמודד עם ההוצאות הכלכליות שכרוכות בגידול משפחה ולכן לא ניתן פשוט להפסיק את התשלומים, אבל בהחלט ניתן להגיע להסכמות שישמרו על שני הצדדים ולא יביאו לקריסה של אחד מהם. הסיטואציה דורשת בחינה מחדש של המצב ולכן חייבים לפנות לעורך דין שיידע לראות את הדברים גם מהפן המשפטי והבלתי תלוי ולהגיע להסכמות חדשות".

לקבלת ייעוץ ראשוני לשינוי דמי המזונות מעו"ד קהת, בחרו בתשובה המתאימה:

"חיסכון של יותר ממאה אלף שקל"

עו"ד קהת מספרת על ט.ע, בן 45 מאזור המרכז ששילם בכל חודש 7,000 שקל עבור שלושת ילדיו. "ט.ע פנה אליי לאחר שחווה ירידה בהכנסות עקב פיטורים ולכן רצה להפחית את גובה המזונות. הפיטורים מעבודתו אפשרו לו לראות את ילדיו יותר מבעבר ולכן היו פה שני שינויים שקרו במקביל – הכנסותיו ירדו והוא טיפל יותר בילדיו – שני אלמנטים מרכזיים בקביעת גובה המזונות.

"פנינו לגרושתו של ט.ע ויחד הצלחנו להגיע להסכמה על הורדת המזונות ל-5,000 שקל בכל חודש. שני הצדדים יצאו מאוד מרוצים מההסכם – האישה הבינה שיש שינוי מהותי ביכולותיו הכלכליות של אב ילדיה ולא תהיה ברירה אלא להוריד בתשלומי המזונות, ומצד שני היא יכלה להתפנות לעבודתה וענייניה האישיים ולכן שינוי הסדרי הראיה תרם גם לה".

"זו דוגמה למה שאני הכי מאמינה בו", מדגישה עו"ד קהת. "הגעה להסכמות יחד על מנת לפתור מצבים שכאלו בדרך נעימה וצודקת שתמנע שנאה ואיבה בין הצדדים והרבה כסף שיורד לטמיון במלחמות ארוכות וייצוג משפטי יקר. ט.ע חסך 2,000 שקל בכל חודש בזכות ההסכם החדש שערכנו ויותר ממאה אלף שקל בטווח הארוך".

"המשבר יכול להביא גם לעלייה של המזונות"

עו"ד קהת מדגישה כי המשבר יכול להביא לא רק להפחתה של דמי המזונות אלא גם לדרישה להעלותם. "יש נשים רבות שחוו ירידה משמעותית במשכורת או פיטורין, והמזונות, שמבוססים בין היתר על כושר ההשתכרות שלהן, כבר לא מתאימים למצבן החדש. לכן, אין מדובר על מצב חד צדדי וגם כאן חשוב להגיע להסכמות".

"במקרים רבים שני הצדדים חווים התמודדות עם מצב חדש שאף אחד לא דמיין שיקרה וודאי שאינו מעוגן בהסכם הגירושין שלהם". אומרת עו"ד קהת ומסכמת, "לכן, אני מאוד ממליצה לכל מי שחש שהוא צריך לשנות את המזונות להגיע לייעוץ. ברוח טובה ועם הכוונה נכונה ניתן יהיה לפתור את המצב על הצד הטוב ביותר, בהסכם משפטי שיטיב עם כולם ובעיקר, יבטיח את שלומם של הילדים".

לקבלת ייעוץ ראשוני לשינוי דמי המזונות מעו"ד קהת, בחרו בתשובה המתאימה:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו