נפגעתם בתאונת דרכים? אלו הפעולות שצריך לבצע

פגיעה בתאונת דרכים היא חוויה מטלטלת – אבל לא פעם הנפגעים מתקשים לקבל את הפיצוי המגיע להם. מה צריך לעשות מיד לאחר התאונה – ועל מה חשוב להקפיד בעת הבדיקה הרפואית כדי למקסם את הזכויות
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

מיכל, בת 38 מהמרכז, נפגעה לרוע מזלה בתאונת דרכים, וספגה חבלות בצוואר ובגב. גם לאחר התאונה, המשיכה מיכל לסבול מכאבים בכל חלקי גופה, נדודי שינה וכאבי ראש. היא אובחנה כסובלת מפיברומיאלגיה, אך כשפנתה לתבוע פיצויים, טענה חברת הביטוח כי אין קשר סיבתי בין התאונה למחלה – אף שזו החלה להתפתח רק אחרי התאונה.

"לצערנו, בישראל מתרחשות מדי שנה מאות אלפי תאונות דרכים – ולפחות 150 אלף מהן מביאות לפגיעה גופנית", אומר עו"ד אסף ורשה, יו"ר (משותף) של פורום הנזיקין בלשכת עורכי הדין ויו"ר (משותף) של ועדת בתי המשפט בלשכת עורכי הדין ,שמשרדו עוסק בדיני נזיקין. "אך למרות שרבים כל כך נפגעים בתאונות, עדיין לא כולם מכירים את מלוא הזכויות המגיעות להם – ולא תמיד יודעים מה לעשות אחרי תאונה, ואם בכלל הם יכולים לתבוע עבורה פיצויים.

"במקרה של מיכל הצלחנו להוכיח את הקשר באמצעות מומחה בתחום הראומטולוגיה שבדק את מיכל וקבע כי היא סובלת מפיברומיאלגיה עקב התאונה, ונקבעה לה נכות בשיעור של 10%. בעקבות זאת, קיבלה מיכל פיצויים בסך של 412,000 שקלים".

נפלתם כשהחלפתם צמיג? גם זו תאונת דרכים

עו"ד ורשה מסביר כי "גם פגיעה בעת תיקון דרך – למשל, החלפת צמיג, מים רותחים שניתזים מהרדיאטור או נפילה תוך כדי יציאה או כניסה מהרכב, כולל תחבורה ציבורית – נחשבת תאונת דרכים. כך גם תאונה שבה כלל לא היה מגע עם הרכב – למשל, רוכב אופניים שנאלץ לסטות באופן פתאומי כדי לא להתנגש במכונית, ונפל ונחבל תוך כדי כך. הנושא מבלבל, ולא פעם אנשים נמנעים מלתבוע, בגלל חוסר ידיעה – וכך עלולים להפסיד סכומי פיצויים של מאות אלפי שקלים ויותר.

"יש גם כאלה שמנסים לתבוע לבד – אבל לאדם פרטי שמתמודד עם חברת ביטוח גדולה, שמעסיקה עורכי דין מנוסים, אין כמעט סיכוי לנצח, ובוודאי שהוא לא יודע להעריך באופן מקצועי את גובה הפיצוי שמגיע לו. עו"ד שמתמחה בתחום ומכיר היטב את דרך הפעולה של חברות הביטוח, יידע מאילו טעויות יקרות להימנע, ואיך לנהל את התיק כדי למקסם את התוצאה".

לבדיקת האפשרות לתביעת פיצויים עקב תאונת דרכים, ענו על השאלה: האם נפגעתם גופנית בתאונת דרכים?

אז מה עושים כשעוברים תאונת דרכים?

"הדבר המיידי שצריך לעשות הוא לגשת לטיפול רפואי בחדר מיון", מדגיש עו"ד ורשה. "ככל שתחכו זמן רב יותר, גדל הסיכוי שחברת הביטוח תטען שאין קשר בין התאונה לבין המצב הרפואי שלכם. בזמן הבדיקה הרפואית, חשוב להדגיש את כל הפגיעות שספגתם – ולוודא שהכל נרשם. חשוב לשמור ולתעד את תוצאות כל הבדיקות.

"בנוסף, כבר בשלב הראשוני מומלץ לפנות לעורך דין שמתמחה בתחום כדי למנוע טעויות ולוודא שאתם מבצעים את כל הפעולות הנדרשות. חשוב לשתף את עורך הדין בכל הפרטים – כך הוא יוכל להתכונן לכל טענה אפשרית מטעם חברת הביטוח. מנגד, אל תצרו קשר בעצמכם עם חברת הביטוח, ואם שולחים אליכם חוקרים – חשוב לא לשוחח איתם, בשביל זה יש לכם עורך דין", מדגיש ורשה.

מכירים את חברות הביטוח מבפנים

משרדו של עו"ד ורשה עוסק אך ורק בדיני הנזיקין, והוא בעל ניסיון של יותר מ-28 שנה בתחום עם סניפים בפריסה ארצית – בבני ברק וכן באזור הצפון (בקריות) והדרום (באר שבע) . "כמשרד ותיק יש לנו ניסיון גם בייצוג של חברות ביטוח. זה מעניק לנו יתרון משמעותי בייצוג לקוחות פרטיים, משום שאנחנו מכירים לעומק את שיטות הפעולה של חברות הביטוח ויכולים לנצל זאת לטובת לקוחותינו", הוא מדגיש.

לדבריו, מיד לאחר קבלת דיווח מלקוח שהיה מעורב בתאונה, המשרד מפעיל צוות חקירות בכדי לאסוף מהר ככל האפשר את המידע ולבדוק את זירת ההתרחשות, לפני שיתבצעו בה שינויים. בנוסף, נבדקת ההיסטוריה הרפואית של כל לקוח הן לצורך התביעה והן לצורך איתור מקרים המזכים בפיצוי בעברו.

"במהלך הקריירה הארוכה והמרתקת שלי הייתי עד למאות מקרים שבהם חברות הביטוח או הביטוח הלאומי ניצלו טעויות תמימות של נפגעים בכדי להימנע מתשלום פיצויים. אני מבקש מכל מי שנפגע בתאונות דרכים – אל תעשו גם אתם את הטעויות הללו ואל תשחקו לידיהם של הגופים הגדולים הללו. קחו לכם איש מקצוע רציני שייצג אתכם ומשם הכל יהיה יותר פשוט ויותר נכון", מסכם עו"ד ורשה.

לבדיקת האפשרות לתביעת פיצויים עקב תאונת דרכים, ענו על השאלה: האם נפגעתם גופנית בתאונת דרכים?

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו