אפשר גם אחרת: להתגרש ולשמור על טובת המשפחה

תהליך גירושין אינו פשוט והוא גורם לא פעם לקרע, ריבים קשים והוצאות של עשרות אלפי שקלים לכל צד. אך יש גם דרך אחרת שמובילה את בני הזוג להסכם מהיר, זול ועם שליטה על התוצאה: "בני הזוג מקבלים שקט נפשי ויכולים להמשיך לנהל את המשפחה ביחד"
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

הליך גירושין הוא אירוע קשה מאוד, בעל השלכות נפשיות וכלכליות כבדות על בני הזוג ועל הילדים. סערת הרגשות הנלווית לפירוק המשפחה מובילה פעמים רבות את כל אחד מבני הזוג לשלם עשרות אלפי שקלים לעורכי דין ולנהל התקוטטויות בלתי פוסקות בבית המשפט. כך, במקום להגיע להסדר מהיר שיטיב עימם ועם הילדים, הם נגררים להליך יקר, מתיש, שמסתיים בהסדר שנקבע עבורם על ידי שופט ולמעשה נכפה עליהם.

"אנחנו רואים בכל יום זוגות שתיק הגירושין שלהם מתנהל בבית המשפט והם מותשים וכאובים מהתהליך שגוזל מהם זמן וכסף רב", אומרת מאיה שפירא, מגשרת הבית של "מוסכם" – מרכז המגשרים הארצי. "זהו לא כורח המציאות, ניתן לפנות למגשר ולנהל את הליך הגירושין אחרת".

"פונים אלינו בני זוג בשלב בו הם טעונים מאוד זה על זו, ואפילו לא תמיד מאמינים שניתן להגיע להסכמות. אבל בסופו של הגישור הם מגיעים להסכם שמאפשר להם להמשיך לנהל מערכת יחסים תקינה לטובת גידול הילדים, וחוסך להם כסף רב".

"זוגות רבים נותרים 'תקועים' בחייהם"

במסגרת הליך גירושין יש צורך בהכרעה במספר סוגיות: מרכז החיים של הילדים וזמני השהות איתם, מזונות הילדים, חלוקת הרכוש המשותף, חלוקת הפנסיות ועוד.  הליכי גירושין שמתקיימים בבית המשפט בדרך כלל אורכים חודשים ארוכים, ואף שנים, ובינתיים חוסר הוודאות גובה מחיר כלכלי ומחיר נפשי כבד מבני הזוג ובעיקר מהילדים שנקלעו למצב הסבוך.

"כשיש סכסוך שמתנהל בבית המשפט הרבה זוגות נותרים 'תקועים' בלי יכולת להתקדם הלאה בחייהם. הם לא יכולים להתחיל זוגיות חדשה, הילדים לא יודעים עם מי הם אמורים להיות ומתי ולעיתים הם אפילו גרים תחת קורת גג אחת עד שתתקבל החלטה סופית בתיק", מסבירה שפירא. "בזמן הקרבות בין ההורים, כשהם בעצם נלחמים על טובת הילדים– טובתם פעמים רבות נשכחת".

עו"ד ומגשרת מאיה שפירא

"הליך מהיר שמוסכם על שני הצדדים"

"בניגוד להליך משפטי שהוא מאוד עמדתי ואף  אגרסיבי – בו כל אחד מהצדדים מתבצר בעמדות שלו, מגשר מיומן רואה את האיזון בין כל הצדדים והצלחתו היא החזרתם למסלול חיים תקין. "למגשרים אינטרס חד משמעי – לראות את צרכי שני בני הזוג ואת צרכי הילדים ולהביא אותם להסכמות שהן נכונות לכולם", אומרת שפירא, "אין צד שמנצח. יושבים יחד ומנסים להגיע לאופציות הכי נכונות ולשביעות רצון כולם. לעיתים זה נראה לא הגיוני או אפילו בלתי אפשרי, אך מניסיון של זוגות רבים שחשבו כך – זה אפשרי בהחלט".

"בתהליך של גישור, הצדדים עצמם מסכימים על כל הנושאים שאמורים להיות בהסכם הגירושין, עם הכוונה של המגשר שבחרו. בסוף ההליך הם מגיעים להסדר ספציפי שנכון להם, בלי שאף אחד יחליט עבורם מה נכון למשפחתם. אנחנו מקפידים לכסות כל נושא שיכול להתעורר במהלך המשך חיי המשפחה ונותנים לו מענה באמצעות ההסכם כדי למנוע מחלוקות עתידיות".

לבדיקת התאמתכם להליך גישור ב"מוסכם" – בחרו את התשובה המתאימה: האם אתם נשואים?

"הסכם שמאפשר שקט נפשי וביטחון כלכלי"

מרכז המגשרים הארצי "מוסכם", מלווה את בני הזוג מתחילת ההליך ועד לחתימת הסכם, שמקבל תוקף של פסק דין בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני. בנוסף, "מוסכם" מספק את כל השירותים הנלווים החיוניים להשלמת ההליך: אקטוארים, שמאים ואנשי מקצוע מתחום ליווי המשפחה.

תהליך הגישור מתחיל בשיחת ייעוץ ראשונית עם מגשרת בכירה, שנערכת ללא התחייבות וללא עלות. המגשרת תבין את הצרכים של הזוג ותתאים לו מסלול גישור. "תפקיד המגשר להוביל את בני הזוג להסכם ספציפי שמקנה להם שקט נפשי וביטחון כלכלי. לכן, להתאמת המגשר הנכון יש חשיבות רבה, ובחירה לא נכונה של מגשר יכולה אף להוביל לכישלון הגישור".

"חותר לטובת הילדים ועלותו נמוכה משמעותית"

ב"מוסכם" מדווחים כי ברוב המקרים הסכם הגישור דורש 4-5 פגישות שבמהלכן בני הזוג דנים ומסכימים כאמור על סוגיות שעומדות על הפרק, ועל  סוגיות עתידיות שנוגעות לגידול הילדים. השקעת זמן ומחשבה בסוגיות עתידיות פותרות מראש מחלוקות שצפויות לצוץ בהמשך הדרך, וכך ההסכם מלווה את הזוג באופן יעיל לאורך השנים הבאות.

"גישור הוא פתרון אופטימלי למרבית הזוגות, הוא חוסך מאבקים מיותרים, מאפשר התמקדות במשותף וחותר לטובת הילדים. עלותו נמוכה משמעותית מעלויות של ניהול ההליך בבית המשפט, וההסכם שמתקבל מקנה יציבות וודאות להמשך החיים", מסכמת שפירא.

לבדיקת התאמתכם להליך גישור ב"מוסכם" – בחרו את התשובה המתאימה: האם אתם נשואים?

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו