כך תפתרו כל סכסוך קשה בדרך הקצרה והזולה ביותר

סכסוכים הם חלק מהחיים, הם יכולים להתעורר בגלל עסקים, ירושות או פרידות וככל שהם חריפים יותר, הם הופכים יקרים וארוכים יותר. עורכי הדין שמתפרנסים מהסכסוכים לעיתים מעמיקים את הפערים בין הצדדים – אך יש גם דרך אחרת לפתרון
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

אהרון בעלים של דירה בצפון, השכיר את דירתו לרוני במשך כשלוש שנים. בגלל שינוי נסיבות, רוני ביקש לפנות את הדירה לפני סיום ההסכם, ואף מצא שוכר במקומו, אך השוכר החדש הפר את ההסכם עם אהרון, וירד מהארץ. 

בעקבות הסיטואציה שנוצרה, אהרון התעקש לא להחזיר לרוני את הצ'קים שלו שהיו ברשותו, ושני הצדדים הגישו תביעות לבתי המשפט. כשהבינו כי מדובר בתהליך ארוך, יקר ומייגע, הם החליטו לפנות לגישור – ובתוך מספר שעות הצליחו להגיע להסכמה ולסיים את הסכסוך רגועים ומרוצים.

פתרון פשוט, קצר וזול יותר

סכסוכים, למרבה הצער, הם חלק מהחברה האנושית, ומתקיימים בכל סוג של מערכת יחסים: בין בני זוג שמבקשים להתגרש, בין שותפים עסקיים, ספקים ללקוחות, בין בני משפחה על רקע ירושה, בין חברות עסקיות, בין עובדים למעסיקים וגם בין בעלי נכסים לבין הדיירים שלהם. 

לא פעם, פתרון ברירת המחדל לסכסוך כולל פנייה לבית המשפט או לבוררות, כשכל צד מצטייד בעורך דין משלו; אך זהו תהליך שעשוי להיות ארוך מאוד, וכמובן, גם יקר – עם הוצאה של עשרות ואפילו מאות אלפי שקלים לכל אחד מהצדדים. בנוסף, מסלול משפטי מסוג זה גורם לא פעם להחרפה של הסכסוך, ומעורר רגשות קשים בין אנשים שעד כה חיו או עבדו יחד. במקרה של בני משפחה, למשל, סכסוך כזה עלול להביא לניתוק הקשרים. 

אך קיים פתרון נוסף, פשוט וקצר יותר, שמסייע להגיע לסיום הסכסוך בהסכמה – גישור. 

"ניתן לפתור כמעט כל סכסוך באמצעות גישור", אומר עו"ד ומגשר אמיר ברמן, שניהל את הגישור בין אהרון לרוני.  "זהו תהליך שבו שני צדדים מסוכסכים מוכנים לקבל את הצד המגשר כגורם מפשר, שמטרתו לסייע ולמצוא פתרון שמוסכם על שני הצדדים". 

עו"ד אמיר ברמן מדגיש כי תביעה בבית משפט יכולה להיגרר לאורך שנים, אולם תהליכי גישור מאופיינים בזמן קצר משמעותית, ולא פעם ניתן להגיע לפתרון מוסכם על שני הצדדים בתוך ימים, או אפילו שעות.  בנוסף, בגישור אומנם נדרשים לעשות ויתורים, אך לצדדים יש שליטה על התוצאה – בעוד שבתביעה, הם נתונים לחסדי בית המשפט, שיקבל החלטה כראות עיניו – כך שצד אחד ירוויח וצד שני תמיד יפסיד. 

לבדיקת התאמתכם להליך גישור, בחרו את קבוצת הגיל שלכם:

לפתור את הסכסוך – בלי לפרק את המשפחה

לדברי עו"ד ברמן, ישנם חסרונות נוספים לפנייה למסלול בית המשפט. "ההתמשכות של התהליך בבית משפט גורמת להשפעה שלילית על התפקוד במרחב העסקי, המשפחתי ובכלל. בנוסף, יש לשים לב שבית המשפט בוחן פרמטרים מסוימים, ובדרך כלל חלקיים. אין מקום ליצירתיות ואין מקום לפתרונות שניתן למנף לתועלת שני הצדדים. לעומת זאת, תהליך הגישור הוא ידידותי ובונה אמון, ומאפשר להגיע לפתרונות מהירים תוך שיקום היחסים ביניהם.

"לעובדה זו יש משנה חשיבות במקרים של תהליך גירושין, כאשר לסיום התהליך באמצעות גישור והסכמה, יש השפעה חיובית על מערכת היחסים במשפחה הגרעינית, לצד צמצום הפגיעה בילדים, ושמירה על קשר טוב לאחר תום התהליך. גם בנוגע לירושה, מאבק בבית משפט עלול להוביל לניתוק היחסים בין בני המשפחה, בעוד גישור יאפשר להם לאחד כוחות ולהישאר בקשר".

"פתרון אופטימלי למרבית הסכסוכים"

עו"ד ברמן, מקפיד על גישה ידידותית ומחבקת וניהול דיאלוג בגובה העיניים. לדבריו, התהליך מתחיל בפגישה בנוכחות כל הצדדים, בה כל אחד מהם מציג את גרסתו. "אין מדובר בתהליך של חקירה כדי לבדוק את אמיתות הדברים, נקודת המוצא היא ששני הצדדים באים באופן נקי וכן לתהליך. חשוב להדגיש כי את הדברים הנאמרים במהלך הגישור אי אפשר לצטט בבית משפט – הכל חסוי"

בסיום התהליך, מעלה המגשר הצעות לפתרון הסכסוך, והצדדים בוחנים לעומק את כל אחד מהפתרונות המוצעים, תוך שיקוף האופציות העומדות בפני כל צד, עד להשגת פתרון מוסכם. לאחר ההסכמה ייחתם הסכם גישור, שיועבר למתן תוקף פסק דין בהסכמה על ידי בית המשפט.

"אני מאמין שתהליך הגישור הוא פתרון אופטימלי למרבית הסכסוכים, מאחר שהוא מנטרל אמוציות ומאבקים קשים. הגישור הוא תהליך ידידותי, קצר, מכיל ומקרב, ועלותו נמוכה משמעותית מעלויות של תביעות כאלה ואחרות. אני ממליץ בכל ליבי לכל מי שמבקש לסיים סכסוך במהרה, להסתייע בתהליך הגישור", הוא מסכם. 

לבדיקת התאמתכם להליך גישור, בחרו את קבוצת הגיל שלכם:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו