סכסוך עסקי? כך חסכה חברה 1.4 מיליון שקלים

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

לבתי המשפט בישראל לא תמיד יש כלים מתאימים לשפוט בנושאי סכסוכים כספיים, פיצויים על נזקים שונים, חלוקת רכוש בין בני זוג או דמי מזונות. חוות דעת חשבונאית של מומחה יכולה להפוך את הקערה על פיה

סכסוכים כספיים הם חלק מהחיים – וניתן למצוא אותם כמעט בכל מערכת יחסים: בין בני זוג שנפרדים, בין ספקים ולקוחות, בין חברות שעבדו זו עם זו, שותפים לשעבר ועוד ועוד. כאשר קיימת מחלוקת על סכומי המזונות, למשל, או תביעה כספית שדורשת פיצוי על נזק לעסק – לא פעם הסכסוך מגיע לבית המשפט; אך לא תמיד לשופטים יש את ההכשרה והכלים המתאימים כדי לראות את התמונה המלאה, ולהגיע לפסיקה הנכונה; כך שאחד הצדדים עלול להפגע שלא בצדק. 

כך למשל היה במקרה של ג’ וש’, בני זוג שנפרדו וחתמו על הסכם גירושים, כולל תשלום מזונות. מאחר שהבעל לא עמד בתשלומי המזונות, הגישה האישה תביעה להוצאה לפועל – וכדי לחזק את עמדתה, הצטיידה בחוות דעת חשבונאית שבה סוכמה יתרת החובות של ש’. בהוצאה לפועל קיבלו את חוות הדעת ואת התביעה במלואה, ועל אף שש’ טען כי החישובים לא היו מדויקים – מאחר שלא הצטייד בחוות דעת חשבונאית נגדית, הוא הפסיד בדיון ונאלץ להתמודד עם ההשלכות הכספיות.

“בלא מעט מקרים, עורכי הדין שמייצגים את הלקוחות בבתי משפט ובערכאות אחרות לא מבינים את החשיבות של חוות דעת חשבונאית – וכך פוגעים משמעותית בסיכויי ההצלחה של לקוחותיהם  בתיק”, אומר שלמה רייטר, אחד מרואי החשבון המובילים בישראל בתחום הכנת חוות דעת חשבונאיות על ידי רואה חשבון מומחה. “לכן, בכל סכסוך כספי ותביעה עם משמעויות כלכליות, כדאי להסב את תשומת הלב של עורך הדין לנושא חוות הדעת החשבונאית – או להצטייד בה באופן עצמאי”, הוא מוסיף. 

לבדיקת הכדאיות בחוות דעת חשבונאית של מומחה – בחר את קבוצת הגיל שלך?

חסכו 1.4 מיליון שקל בסכסוך עסקי

סיפור נוסף המדגיש את חשיבות חוות הדעת החשבונאית מגיע מהעולם העסקי. חברת א. את ש. בע”מ (הנתבעת) יבואנית ציוד וכלי עבודה, סיפקה לחברת ט. וה. בע”מ (התובעת) העוסקת בשיפור ובשדרוג כלי רכב, מכונה לחיתוך ברזל ואף התקינה אותה. מנהלי התובעת טענו כי נפל כשל בהתקנת המכונה, ולכן, לטענתם, במשך שנה וחצי הם נאלצו להוציא עבודות לספקים חיצוניים. בכתב התביעה שהוגש לבית משפט צירפה התובעת חוות דעת של כלכלן – שקבע כי נגרם לה נזק בהיקף של 1.7 מיליון שקל. 

עם זאת, מנהלי הנתבעת לא שקטו על השמרים – ופנו לרו”ח שלמה רייטר, לקבלת חוות דעת חשבונאית נגדית.  כתוצאה מחוות הדעת של רו”ח שלמה רייטר, נפסקו לתובעת פיצויים בגובה של כ-300 אלף שקל בלבד, אף שתבעו 1.7 מיליון שקל. בסופו של התהליך, חוות הדעת הנגדית חסכה לחברה הנתבעת כ-1.4 מיליון שקל.

העסק נפגע – וחברת הביטוח מסרבת לפצות

רו”ח שלמה רייטר, המשמש גם יועץ מס, הכין ב-20 השנים האחרונות מאות רבות של חוות דעת חשבונאיות עבור חברות ביטוח, עורכי דין, בתי משפט, עסקים ואנשים פרטיים – וברוב המכריע של המקרים, הצליח להטות את הכף לטובת לקוחותיו. “רבות מהפסיקות בבתי המשפט בנושאים אלה לא תואמות לנזק האמיתי שנגרם”, הוא אומר. “לכן, יש חשיבות גדולה לחוות דעת חשבונאית מוסמכת, שתיבנה על ידי איש מקצוע מומחה, מיומן ומנוסה – ותסייע לשופטים לראות את התמונה המלאה”. 

לדברי רו”ח שלמה רייטר, מהבעיה סובלים גם בעלי עסקים שהעסק שלהם נפגע מגורם כלשהו, אך חברת הביטוח מערימה קשיים בקבלת הפיצוי, או מעניקה להם פיצוי נמוך משמעותית מזה המגיע להם. “במקרים אלה, חוות דעת החשבונאית היא קריטית להצלחת התביעה”, קובע שלמה רייטר, שצבר מומחיות בתביעות של חברות ביטוח, ואף מוכר על ידי הנהלת בתי המשפט באופן רשמי כמומחה בתחום תביעות ביטוח. 

להגדיל את סיכויי ההצלחה בסכסוך

הודות לניסיון הרב שצבר רו”ח שלמה רייטר בהכנת חוות דעת חשבונאיות, תהליך הכנת חוות דעת אינו ארוך במיוחד – ובמרבית המקרים, יקבלו הלקוחות חוות דעת חשבונאית מוסמכת בתוך שבועיים לכל המאוחר – בין אם מדובר בחישוב דמי מזונות, חוות דעת לנזקי מלאי ואובדן רווחים, איזון משאבים בין בני זוג העומדים להתגרש ועוד. במידת הצורך, מתייצב רו”ח שלמה רייטר למתן עדות מומחה בדיוני הוכחות בבתי המשפט ועד היום, הוא מספר, שלא נתקל במקרה שבו חוות דעת חשבונאית שהגיש נדחתה, או נסתרה בידי הצד השני. 

מחירה של חוות דעת חשבונאית עומד על כ- 20,000 ש”ח בממוצע, היות והידע וההיכרות המעמיקה עם חברות הביטוח מאפשרים לשלמה רייטר להבין במהירות אם ללקוח “יש קייס” או לא – כך שבאפשרותו להכווין את לקוחותיו לגבי הצעדים הבאים שלהם, ולחסוך עבורם עוגמת נפש, וגם לא מעט כסף. 

“לצערי לגופים המחליטים (שופטים, בוררים, מגשרים וכדומה) אין בדרך כלל את ההבנה וההכשרה החשבונאית הנדרשת בכדי להגיע לחקר האמת. כתוצאה מכך, נגרם עוול לאנשים רבים שנקלעו לסכסוך כספי, כזה או אחר. חוות דעת חשבונאית שתוגש על ידי איש מקצוע מיומן ומנוסה תגדיל משמעותית את סיכויי ההצלחה של אותו צד בסכסוך”, מסכם שלמה רייטר ומוסיף כי “מנגד, חוות דעת חובבנית מבעל מקצוע לא מיומן  ולא מנוסה עלולה לגרום לנזק במקום להביא תועלת”.

שלמה רייטר
לבדיקת הכדאיות בחוות דעת חשבונאית של מומחה – בחר את קבוצת הגיל שלך?

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן