בני זוג מעורבים? כך תסדירו את מעמדכם בישראל

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

יותר ויותר אנשים מוצאים את בן זוגם מעבר לים, אך נתקלים בקשיים אם הם מעוניינים לחיות בישראל. “משרד הפנים מערים קשיים, אך אסור להתייאש, כשהקשר אמיתי וכנה, יש דרכים יצירתיות לפתור את נושא ההגירה למדינה”

מהפכת האינטרנט, הרשתות החברתיות, פתיחת הגבולות וגם הטיסות הזולות הפכו את העולם לקטן ונגיש יותר. כולנו מטיילים יותר, מכירים יותר וקל לנו לשמור על קשר עם אנשים בכל מקום בעולם ולעתים גם להתאהב. אך, ישראל היא מדינה בעלת חוקי הגירה נוקשים ומיוחדים, ובני זוג שאינם יהודים נאלצים להתמודד עם הליך קשה וארוך בדרך למגורים כחוק בישראל.

“משרד הפנים נוהג להקשות בכל הקשור לבקשות הגירה לישראל”, מסבירה עו”ד נטלי אל על, המתמחה בדיני הגירה. “זה מובן, מפני שמדינת ישראל היא מיוחדת בהיבט של מי זכאי להיות אזרח והקשר ליהדות הוא הכרחי. יחד עם זאת, ישנם מקרים רבים שמערבים יחסים בין-אישיים של זוגיות, או של הורה קשיש ובודד שמעוניין להתאחד עם ילדיו – והם חייבים לעמוד על זכותם לחיות יחד. לא ייתכן שבני זוג או בני משפחה שאוהבים אחד את השני יופרדו בגלל בעיות ביורוקרטיות מול משרד הפנים“, היא אומרת.

בן הזוג עמד בפני גירוש והפך לאזרח

עו”ד נטלי אל על מספרת למשל על א.ש, בת 40 מראשון לציון, שחיה בישראל עם בן זוגה – אזרח מולדובי. עם העמקת הקשר בין השניים, הם ביקשו להסדיר את מעמדו בארץ ופנו למשרד הפנים, אולם שם, חששו שמדובר בקשר פיקטיבי ולא במערכת יחסים כנה ודחו את בקשתם. 

“כשא.ש פנתה אלינו בן זוגה כבר עמד בפני גירוש. הגשנו ערר למשרד הפנים ולאחר עבודה מאומצת הצלחנו להוכיח שמערכת היחסים אינה פיקטיבית. מעמדו של בן הזוג הוסדר, הוא לא גורש מהארץ וקיבל אזרחות בסוף התהליך”.

“אנשים עושים בתום לב טעויות שמביאות לדחיית הבקשות ולהמון עגמת נפש ותחושת תסכול”, אומרת עו”ד אל על. “עורך דין מנוסה בתחום יידע להימנע מטעויות אלה ולמקסם את הסיכויים לאישור הבקשות. בנוסף, חשוב לציין שבמידה ולא יוסדר מעמד בן הזוג הזר, הוא יוגדר כשוהה לא חוקי וניתן יהיה לגרשו מידית מישראל – לכן המקצועיות בטיפול בבקשה היא קריטית”.

לקבלת ייעוץ להסדרת מעמדו של אזרח זר בישראל, בחרו את מינכם:

משרד הפנים מערים קשיים בדרך

“הליך קבלת האזרחות אינו תהליך פשוט והוא לוקח שנים עד שמגיע לסיומו”. אומרת עו”ד אל על. ואכן מדובר בתהליך מורכב וארוך שבו משרד הפנים עושה כל שביכולתו בשביל לעמוד על טיב הקשר לאורך השנים עד שהוא מאשר את מתן האזרחות או תושבות הקבע. בנוסף, קיימים שני מסלולים שונים עבור בני זוג נשואים ואלו שאינם נשואים ובני אותו מין ויש לכך משמעות קריטית. 

“הליך של בני זוג נשואים נמשך כחמש שנים עד לקבלת אזרחות, אך בתוך כחצי שנה כבר מקבלים אשרת עבודה כללית ותוך מספר חודשים לאחר מכן מעמד של תושב ארעי המאפשר להם לקבל תעודת זהות זמנית. בסיום ההליך בן הזוג מקבל אזרחות ישראלית מלאה. לעומת זאת, אם בני הזוג אינם נשואים או בני אותו המין, ההליך נמשך כשמונה שנים ובסיום ההליך בן הזוג יקבל מעמד של תושב קבע ולא אזרחות”, מסבירה עו”ד אל על.

"אסור להרים ידיים"

משרדה של עו”ד אל על מטפל מזה 13 שנה במגוון תיקים של מקרי הגירה מורכבים ביותר, בשיעורי הצלחה גבוהים, שנובעים מהיכרות עמוקה עם המערכת. כל לקוח מטופל על ידי עורך דין בכיר, והמשרד מטפל בכל עניין הקשור להגירה ועלייה: עולים חדשים שרוצים לעלות לישראל בהתאם לחוק השבות, אזרחים ישראלים שלהם הורה קשיש בודד שהוא אזרח זר, בני זוג מעורבים שרוצים לחיות בארץ, הורים של חיילים ועוד.

“אנחנו מעניקים במשרד ליווי מקיף ומותאם אישית לכל לקוח בהתאם לנסיבות חייו. לאחר פגישה אנו בונים תכנית אסטרטגית מסודרת ומפורטת, מסייעים באיסוף המסמכים הרלוונטיים, מכינים באופן מפורט ודקדקני את הזוג לפגישה הקריטית במשרד הפנים ומטפלים בכל הביורוקרטיה מול המשרד באופן שוטף עד לסיום המוצלח. יש לנו קשר ישיר ויומיומי מול משרד הפנים והלקוחות שלנו נהנים מהניסיון וההיכרות הזו”.

“אנו עדים למקרים רבים בהם אטימות מצד רשויות ההגירה בישראל מביאה להרס של מערכות יחסים אמיתיות”, אומרת עו”ד אל על ומסכמת: “צריך לזכור שיש פתרון ואסור להרים ידיים: ההתמחות שלנו היא מציאת דרכים יצירתיות להתגבר על האטימות ולהסדיר את מעמדם של זוגות ואנשים, גם במקרים שנראים אבודים בתחילה”.

לקבלת ייעוץ להסדרת מעמדו של אזרח זר בישראל, בחרו את מינכם:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן