איבדתם את יקירכם? חשוב לבדוק אם מגיעות לכם זכויות כספיות

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

בני זוג וילדים של אנשים שהלכו לעולמם נמצאים גם כך במצב נפשי לא קל – ולמרבה הצער, ישנם מקרים רבים בהם דווקא חברות הביטוח וקרנות הפנסיה, מסרבות לשלם כספים המגיעים להם, ויכולים להגיע גם לסכומים של מיליוני שקלים.

דניאל, תושב השרון, היה מבוטח בקרן פנסיה. בהמלצת סוכן הביטוח שלו, הוא נייד את הכספים לקרן פנסיה אחרת – ולאחר כמה שנים נפטר. קרן הפנסיה השנייה, סירבה לזכות את האלמנה והיתומים בקצבת שארים, אף שעברו יותר מחמש שנים מאז הצטרף לקרן הפנסיה הראשונה.
הסיפור המקומם הזה, אינו אירוע נדיר, אלא תופעה המוכרת לרבים שאיבדו את היקר להם מכל. על אף המצב הרגיש בו הם נמצאים, חברות הביטוח עושות כל שביכולתן בשביל להימנע מתשלום והרי – מדובר בסכומי כסף גבוהים שאמורים להיות משולמים במשך שנים רבות לאלמנ/ה וליתומים שנותרו.

זכויות כספיות מכמה מקורות שונים

“חשוב להבין, שכשנפטר אחד המפרנסים במשפחה, סביר להניח שלאלמן/ לאלמנה וליתומים (עד הגיעם לגיל 21) מגיעות זכויות כספיות שונות מכמה מקורות – קרן הפנסיה ו/או ביטוח המנהלים, ביטוחי ריסק למיניהם, חברות ביטוח החיים של המשכנתא, ובמקרים מסוימים, גם מהמעסיק שלא הפריש כספים”, מסביר עו”ד ליאור קן דרור, המתמחה בייצוג אלמנים/ות ויתומים מול חברות ביטוח וקרנות פנסיה.

“לא פעם, חברות הביטוח או הקרנות מתנערות ולא מוכנות לשלם את הכסף. מדובר בסכומים גבוהים מאוד שיכולים להקל על ההתמודדות עם המצב הקשה בהיבט הפיננסי, שללא ספק נפגע כשאחד המפרנסים העיקריים במשפחה איננו עוד”, אומר עו”ד קן דרור. “ברוב המקרים המשפחות אינן מכירות את כל הביטוחים שהיו לנפטר ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עו”ד, מומחה בתחום, כדי להגיע למיצוי של כל הזכויות ולקבל את הכספים מכל המקורות האפשריים.

“לא ייתכן שאדם שילם ועבד בחייו, אך במותו, הכסף שחסך למען עתידה של משפחתו, יישאר אצל חברת הביטוח ולא אצל המשפחה. במקרה של דניאל ז”ל, לא ויתרנו – ייצגנו את האלמנה בתביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה, שם נפסק כי היא תקבל קצבה חודשית עד אחרון ימיה – בסכום שעשוי להגיע ל-5 מיליון שקל, בהתחשב בתוחלת חייה”.

על מנת לבדוק את זכאותך לקבלת קצבת שארים, אנא בחר את קבוצת הגיל שלך:

מספר מצבים שחייבים לבדוק

עו”ד קן דרור מסביר, כי ישנם מספר מצבים עיקריים שבהם מומלץ לבדוק את הזכויות של קרובי משפחה שאיבדו בן או בת זוג, אב או אם:

  1. בני זוג וילדים עד גיל 21 של עמיתים בקרן פנסיה, שהצטרפו אליה אחרי 1995 והלכו לעולמם – זכאים לקצבת שארים, אך קיים חלון זמן  לתביעה – חשוב להגיש תביעה בתוך שבע  שנים מיום הפטירה, כדי לא לאבד את הזכויות.
  2. עובד שכיר שהלך לעולמו, וטרום פטירתו, עבד למעלה מחצי שנה אצל אותו מעסיק – אך זה לא הפריש לו כספים לקרן פנסיה או לביטוח מנהלים, ולכן האלמן או האלמנה לא מקבלים קצבת שארים או את סכום הביטוח למקרה פטירה, אף שהם מגיעים להם בדין. גם כאן, חשוב לתבוע שבע שנים לאחר הפטירה לכל היותר.
  3. תרחישים נוספים כוללים: סירוב של חברת הביטוח לשלם את סכום הביטוח במקרה מוות (ריסק) לאלמן/נה של מנוח/ה להם היה ביטוח חיים דרך המשכנתא או פוליסת ביטוח חיים פרטית, עם פיצוי למקרה מוות או פוליסת ביטוח מנהלים, המפצה את המוטבים במקרה מוות. במקרה זה, חשוב לתבוע לפני שחלפו שלוש שנים ממועד הפטירה.

לדבריו, בכל המקרים הללו, מדובר בסכומי כסף גדולים מאוד, שיכולים להשפיע משמעותית על אורח חייהם של קרובי המשפחה – וחשוב מאוד לפנות לעורך דין שמתמצא היטב בתחום, רכש בו ניסיון נרחב ויודע למצות את כל הזכויות המגיעות להם.

"עוזרים ללקוחות להתמודד בחזית הכלכלית"

במשרדו של עו”ד קן דרור, שמילא בעבר שורת תפקידים בחברות הביטוח עצמן, מועסקים עורכי דין מהשורה הראשונה המכירים היטב את דרכי העבודה וטקטיקות הפעולה של חברות הביטוח, ומיישמים אותן לטובת לקוחות המשרד בלבד – שכן כיום, המשרד אינו מייצג חברות ביטוח. ב-13 שנות פעילותו, המשרד טיפל ומטפל באלפי תביעות, בעזרת הסניפים הפרושים ברמת גן, באר שבע, חיפה וכרמיאל.

עו”ד קן דרור מדגיש כי התשלום במשרד אינו נגבה מראש ונקבע אך ורק לפי ההצלחה בתיק. זאת ועוד, לרוב, ניהול נכון של התביעה, מבטיח כי גם חברות הביטוח משתתפות בעלויות שכר הטרחה.

“כל עורך דין פועל תמיד לטובת הלקוח שלו,  במקרה של ייצוג אלמנים/ות ויתומים, אנחנו מודעים לכך שהם מצויים במצב רגיש במיוחד – ועושים כל אשר ניתן ויותר, כדי לעזור להם להתמודד ולהקל עליהם לפחות בחזית הכלכלית. קיים סיפוק מקצועי רב בידיעה שהצלחת לעזור למי שנמצא במצב רגשי קשה, להיפטר מדאגה כספית מעיקה”, מסכם עו”ד קן דרור.

על מנת לבדוק את זכאותך לקבלת קצבת שארים, אנא בחר את קבוצת הגיל שלך:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן