איבדתם את יקירכם? חשוב לבדוק אם מגיעות לכם זכויות כספיות

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

בני זוג וילדים של אנשים שהלכו לעולמם נמצאים גם כך במצב נפשי לא קל – ולמרבה הצער, יש מקרים שבהם דווקא חברות הביטוח וקרנות הפנסיה מסרבות לשלם כספים המגיעים להם, ויכולים להגיע גם לסכומים של מיליוני שקלים

דניאל, תושב השרון, היה מבוטח בקרן פנסיה. בהמלצת סוכן הביטוח, הוא נייד את הכספים לקרן פנסיה אחרת – ולאחר כמה שנים נפטר. קרן הפנסיה השנייה, סירבה לזכות את האלמנה והיתומים בקצבת שארים אף שעברו יותר מחמש שנים מאז הצטרף לקרן הפנסיה הראשונה.
הסיפור המקומם הזה, אינו אירוע נדיר, אלא תופעה המוכרת לרבים שאיבדו את היקר להם מכל. על אף המצב הרגיש בו הם נמצאים, חברות הביטוח עושות כל שביכולתן בשביל להימנע מתשלום, בעיקר משום שמדובר בסכומי כסף גבוהים שאמורים להיות משולמים במשך שנים רבות לאלמנ/ה וליתומים שנותרו.

זכויות כספיות מכמה מקורות שונים

“חשוב להבין שכשנפטר אחד המפרנסים במשפחה, סביר להניח שלאלמן או האלמנה וליתומים (עד הגיעם לגיל 21) מגיעות זכויות כספיות שונות מכמה מקורות – קרן הפנסיה ו/או ביטוח המנהלים, חברות ביטוח החיים של המשכנתא, ובמקרים מסוימים, גם המעסיק שלא הפריש כספים”, מסביר עו”ד ליאור קן דרור, המתמחה בייצוג אלמנים ויתומים מול חברות ביטוח וקרנות פנסיה.

“לא פעם, חברות הביטוח או הקרנות מתנערות ולא מוכנות לשלם את הכסף. מדובר בסכומים גבוהים מאוד שיכולים להקל על ההתמודדות עם המצב הקשה, במיוחד בהיבט הפיננסי, שעלול להיפגע מאוד כשאחד המפרנסים העיקריים במשפחה איננו עוד”, אומר עו”ד קן דרור. “ברוב המקרים המשפחות אינן מכירות את כל הביטוחים שהיו לנפטר ולכן חשוב מאוד להתייעץ עם עו”ד מומחה בתחום כדי להגיע למיצוי של כל הזכויות ולקבל את הכספים מכל המקורות האפשריים.

“לא ייתכן שאדם שילם ועבד בחייו, אך במותו, הכסף שחסך ודאג למשפחתו יישאר אצל חברת הביטוח במקום אצל המשפחה. במקרה של דניאל ז”ל, לא ויתרנו – ייצגנו את האלמנה בתביעה שהוגשה לבית הדין לעבודה, שם נפסק כי היא תקבל קצבה חודשית עד אחרון ימיה – בסכום שעשוי להגיע ל-5 מיליון שקל בהתחשב בתוחלת חייה”.

על מנת לבדוק את זכאותך לקבלת קצבת שארים, אנא בחר את קבוצת הגיל שלך:

3 מצבים שחייבים לבדוק

עו”ד קן דרור מסביר כי ישנם שלושה מצבים עיקריים שבהם מומלץ לבדוק את הזכויות של קרובי משפחה שאיבדו בן או בת זוג, אב או אם:

  1. בני זוג וילדים עד גיל 21 של עמיתים בקרן פנסיה, שהצטרפו אליה אחרי 1995 והלכו לעולמם. במקרה כזה, הם זכאים לקצבת שארים, אך יש חלון זמן  לתביעה – וחשוב לפנות בתוך שבע  שנים מיום הפטירה, כדי לא לאבד את הזכויות.
  2. עובד שכיר שהלך לעולמו, ועבד למעלה מחצי שנה אצל אותו מעסיק – אך זה לא הפריש לו כספים לקרן פנסיה או לביטוח מנהלים, ולכן האלמן או האלמנה לא מקבלים קצבת שארים או את סכום הביטוח למקרה פטירה, אף שהם מגיעים להם בדין. גם כאן, חשוב לתבוע שבע שנים לאחר הפטירה לכל היותר.
  3. תרחיש נוסף הוא של נפטר שהחזיק ביטוח חיים דרך המשכנתא או בפוליסת ביטוח חיים או בפוליסת ביטוח מנהלים, במקרה זה, חברת הביטוח אמורה לסלק את מלוא המשכנתא – אך לא פעם, היא מסרבת לעשות זאת. 

לדבריו, בכל שלושת המקרים הללו, מדובר בסכומי כסף גדולים מאוד, שיכולים להשפיע משמעותית על אורח חייהם של קרובי המשפחה – וחשוב מאוד שהם יפנו לעורך דין שמתמצא היטב בתחום, רכש בו ניסיון נרחב ויודע למצות את כל הזכויות המגיעות להם.

"עוזרים ללקוחות להתמודד בחזית הכלכלית"

במשרדו של עו”ד קן דרור, שמילא בעבר שורת תפקידים בחברות הביטוח עצמן, מועסקים עורכי דין שגם להם עבר מקצועי מאותן חברות – כך שהם מכירים היטב את דרכי העבודה וטקטיקות הפעולה שלהן, ומיישמים אותן לטובת לקוחות המשרד בלבד – שכן כיום, המשרד אינו מייצג חברות ביטוח. ב-13 שנות פעילות המשרד, הוא טיפל באלפי תביעות, בעזרת הסניפים הפרושים ברמת גן, באר שבע, חיפה וכרמיאל.

עו”ד קן דרור מדגיש כי התשלום במשרד נקבע אך ורק לפי ההצלחה בתיק, ולרוב, ניהול נכון מבטיח כי גם חברות הביטוח משתתפות בעלויות שכר הטרחה, ולכן לא צריכה להיות רתיעה מהעלויות הכרוכות בפנייה לעורך דין.

“כל עורך דין פועל תמיד לטובת הלקוח שלו, אך במקרה של ייצוג אלמנות ויתומים, אנחנו יודעים שהם מצויים במצב רגיש במיוחד – ולכן עושים מעל ומעבר כדי לעזור להם להתמודד, לפחות בחזית הכלכלית. קיים סיפוק מקצועי רב בידיעה שהצלחת לעזור למי שנמצא במצב קשה, להיפטר מדאגה כספית מעיקה”, מסכם עו”ד קן דרור.

על מנת לבדוק את זכאותך לקבלת קצבת שארים, אנא בחר את קבוצת הגיל שלך:

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם:

כתבות חמות

דילוג לתוכן