מהו ייפוי כוח מתמשך ומדוע על כל אחד מאיתנו לערוך אחד לתכנון עתידו?

ייפוי כוח מתמשך דואג להסדרת הרצונות בתקופה בה הממנה עדיין בחיים, אך אינו מסוגל לקבל החלטות עבור עצמו ולדאוג לענייניו. המסמך המהפכני מחליף ביורוקרטיה מסורבלת ומבטיח ודאות בכל תחומי החיים, שמקלה על כל הצדדים כאשר המציאות הופכת להיות קשה
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

העלייה בתוחלת החיים והסכנות הטמונות בחיים המודרניים – מחלות או תאונות, הובילו לעלייה דרמטית במצבים בהם אנשים נותרים בחיים אך כבר אינם מסוגלים לקבל החלטות עבור עצמם, בשל ירידה בכושר הקוגנטיבי או בגלל מצבים הפוגעים בתפקודי המוח. הכלי המשמעותי שיכול להבטיח כי רצונכם יישמר גם אם חלילה מצבכם הבריאותי ידרדר הוא ייפוי כוח מתמשך, שמגדיר באופן מפורט ומדויק את הנחיותיכם במקרה הצורך.

"לכל אדם דברים אחדים החשובים לו ואילו דברים אחרים פחות" מסבירה עו"ד דנה בן חמו, בעלת משרד המתמחה בתחום. "עבור אחד זה יכול להיות הטיפול הרפואי שיקבל, עבור אחר, הכסף והרכוש וישנם כאלה שהכי חשוב להם שחיות המחמד יקבלו טיפול מסוג מסוים".

עו"ד בן חמו מספרת על א.ד למשל, בן 60 מאזור הצפון, שעזר לשני ילדיו הבוגרים לרכוש דירה ורצה להבטיח שגם בנו השלישי יקבל את העזרה בבוא העת, כך שהכסף יחולק באופן שוויוני בהתאם לחלוקה שכבר התבצעה בין ילדיו, וילדו השלישי לא יקופח. א.ד פנה אליה על מנת לערוך ייפוי כוח מתמשך – וכך יכול היה להיות בטוח שרצונו ימולא במקרה הצורך.

"מונע סכסוכים וריבים משפחתיים"

"אנשים לא תמיד מכירים את האפשרות לערוך ייפוי כוח מתמשך", מסבירה עו"ד בן חמו "הם מגיעים כדי לערוך צוואה, דואגים לביטוח חיים ומגדירים את היורשים בקפידה, אבל לא חושבים על מצב שהולך והופך נפוץ יותר ויותר, בו קורית תאונה, או מתפרצת מחלה שהופכת אותם לחסרי יכולת בקבלת החלטות ונמנעת מהם הבעת רצונם המלא".

"כמובן שחשוב להסדיר את הדברים שייקרו אחרי מותנו באמצעות עריכת צוואה, אבל חשוב לא פחות להסדיר מה קורה כשאנחנו עוד בין החיים", היא אומרת. "כשלא עורכים ייפוי כוח מתמשך יש צורך באישור של בית המשפט לכל פעולה. בית המשפט ימנה אפוטרופוס כאחראי על ניהול ענייניו האישיים והרכושיים של אותו אדם וזהו הליך רצוף קשיים ונחשב מסורבל, יקר וארוך, כאשר בינתיים יכולות להיות התרחשויות הדורשות מענה מהיר, שנתקלות בתסבוכות קשות והן פתח לסכסוכים משפחתיים וריבים קשים ומתישים. כאשר דואגים לייפוי כוח מתמשך מבעוד מועד, כל הביורוקרטיה, המורכבות והסכסוכים יכולים להימנע לחלוטין".

עו"ד דנה בן חמו

לבדיקת התאמתכם לייפוי כוח מתמשך אנא בחר אחת מהאפשרויות:

"מקל על כל הצדדים"

נקודה מהותית נוספת היא שאפוטרופוס שמונה על ידי בית המשפט יכול לקבל החלטות על החיים ועל הרכוש בדרך שונה ממה שאותו אדם היה מעוניין. "דווקא בנקודה הקריטית שהכל משתנה ומתהפך, קשה לאנשים לשחרר את השליטה על חייהם ולפעול בדרך שלא מקובלת עליהם, ולעיתים בניגוד לשיקול דעתם או רצונם, כי כך האפוטרופוס החליט".

"בן המשפחה שמתמנה כאפוטרופוס צריך פתאום לקבל את כל ההחלטות בעצמו, לעיתים תוך מתיחות ואי נעימות עם קרוב אהוב", מציינת עו"ד בן חמו ומוסיפה: "מצב של ייפוי כוח מתמשך מקל על כל הצדדים, הוא מקנה ודאות ויציבות, לממנה ולמיופה הכוח שנבחר על ידו. הם דנו  בדברים, הרצונות ברורים וידועים וישנן הנחיות כיצד על מיופה הכוח למלא את תפקידו לשביעות רצון בן המשפחה הקרוב".

"לא לחכות שיהיה מאוחר מדי"

לדברי עו"ד בן חמו, ניתן לבחור בכל אדם תושב ישראל ובגיר בן 18 כמיופה כוח במסגרת ייפוי כוח מתמשך. כמו כן, ניתן לקבוע באילו עניינים או עניין מסוים מיופה הכוח יהיה אחראי, אם על הטיפול הרפואי בלבד ולבחור מיופה כוח אחר לעניינים הרכושיים או על כולם יחד.

"במסמך אפשר לדייק בפרטים הכי קטנים של החיים. היה לי לקוח שקבע הוראות ברורות לגבי הכלב האהוב שלו, אחר שהגדיר בדיוק איך יתנהל חשבון ההשקעות שלו ומי היועץ שימשיך לנהל את התיק. זהו מסמך פתוח הנותן ביטוי מלא לרצונות של הממנה כאשר הוא צלול ועל פי חשיבות הדברים עבורו". 

איך את ממליצה לבחור את מיופה הכוח? 

"באופן כללי כדאי לבחור אדם שמכיר את אורחות חייכם, שמבין את גודל האחריות, ושיש לכם איתו תקשורת נעימה וטובה. חשוב מאוד לערוך שיחות מקדימות בעת הכנת המסמך וחתימתו, בו יוכלו הצדדים לשאול זה את זה שאלות, כך שמיופה הכוח יוכל להבין לעומק את הרצונות ואת גבולות הגזרה".

"ייפוי כוח מתמשך הוא למעשה דרך לוודא שהדברים יתנהלו כרצונכם גם בזמנים הפחות נעימים של החיים. לעיתים רבות מבינים את חשיבותו רק כאשר זה כבר מאוחר מדי. אני ממליצה בחום לכל אחד לחשוב צעד אחד קדימה, לפנות לעו"ד מקצועי שעבר הכשרה ספציפית ומתמחה בתחום, ולערוך ייפוי כוח מתמשך שיאפשר לקבל ודאות ולתכנן בביטחון את העתיד שאתם רוצים".

לבדיקת התאמתכם לייפוי כוח מתמשך אנא בחר אחת מהאפשרויות:

מי שקרא את הכתבה הזאת קרא גם:

הכי נקראות

הישארו מעודכנים

מעת לעת אנו שולחים עדכונים חשובים או כתבות מעניינות בתחום המשפט. אתם מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלנו